Фото: Ухапшена тројица Срба осумњичена за злочине
ЧAЈНИЧЕ - Чајничани Милун Корњача (55), Милорад Живковић (53) и Душко Тадић (45) ухапшени су јуче због сумње да су починили ратни злочин против цивилног становништва током 1992. године у Чајничу.
Ухапсили су их припадници Државне агенције за истраге и заштиту (SIPA) по налогу Тужилаштва БиХ.
У вријеме злочина за који се терете Живковић је био начелник Станице јавне безбједности Чајниче, Корњача наводно командант јединице "Плави орлови" и одређених логора у Чајничу, а Тадић припадник "Плавих орлова".
Приликом хапшења припадници SIPA су претресли просторије општине Чајниче, Полицијске станице и куће ухапшених. Претресена је и кућа бившег начелника општине Чајниче Душка Корњаче, који је брат ухапшеног Милуна.
Садашњи начелник општине Чајниче Бранко Рољић изјавио је да су припадници SIPA ушли у зграду општине око девет часова са налогом да прегледају архиву која се налази у општини.
Предсједник Скупштине општине Чајниче Зорица Тадић рекла је "Гласу Српске" да је претрес трајао четири часа и да је однесена архива из 1991. и 1992. године. Она није могла да прецизира шта и колико докумената је однесено.
Из Тужилаштва БиХ саопштено је да се Корњача, Живковић и Тадић сумњиче за злочине почињене у Чајничу од априла до децембра 1992. године.
- Терете се за прогон у вези са противправним лишењима слободе, мучењем, присилним нестанцима, убијањем и другим нечовјечним дјелима почињеним према несрпском становништву општине Чајниче - саопштено је из Тужилаштва.
Мјештани Чајнича огорчени су акцијом SIPA и хапшењем њихових суграђана, јер сматрају да Корњача, Тадић и Живковић нису криви за ратне злочине. Породице ухапшених нису жељеле да коментаришу хапшења.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.