У припреми нова сага о новом бројању гласова

Ведрана Кулага Симић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: У припреми нова сага о новом бројању гласова

БАЊАЛУКА - Политичке партије и независни кандидати још чекају да Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ утврди резултате локалних избора да би могли да предају захтјеве за поновно бројање гласова које су њихови кандидати освојили у трци за градоначелнике, односно начелнике и то због мале разлике у коначном резултату или сумњи на малверзације које би, под условом да буду и потврђене, могле да им ојачају чак и позиције у локалним парламентима.

Међу првима који су открили будуће кораке је СДС - Воља народа. У тој странци кажу да сумњају у изборне манипулације 6. октобра у Костајници и тражиће од ЦИК-а поновно бројање гласова, чак и понављање избора за начелника општине, јер разлика у броју гласова између кандидата СНСД-а и СДС-а износи свега 13 гласова.

Према прелиминарним резултатима кандидат СНСД-а Никола Јањетовић је освојио 1.321 глас, док је кандидат СДС - Воља народа Владимир Ћопић освојио 1.308.

Из СДС-а су поручили да та мала разлика, уз на десетине празних неважећих листића и још исто толико неважећих гласова по другим критеријумима, уз неправилности које су уочене током гласања, стварају оправдају сумњу у регуларност избора, због чега из СДС-а најављују да ће тражити поновно бројање гласова.

То је за “Глас” потврдио и први човјек СДС-а Милан Миличевић. Могуће је каже да ће таквих захтјева бити и за још неке локалне заједнице.

- Чим буду објављени прелиминарни резултати онда ће у року од 72 часа сви који то буду хтјели моћи да приговоре и захтјеве пошаљу Централној изборној комисији или неким бирачким одборима. За сада је Костајница сигурна, док ћемо за остале средине видјети када буду коначни резултати - рекао је Миличевић.

Каже да има доста случајева гдје је тијесна разлика и када су у питању прелиминарни резултати и за локалне скупштине.

- Има више ситуација гдје глас или два могу да донесу и мандат више од тренутно утврђених не само када смо ми у питању него и друге странке тако да ће таквих захтјева бити сигурно - закључио је Миличевић.

Приговора и захтјева ће бити и из ПДП-а. И овај пут сумњају у резултате у Добоју гдје на овом изборима нису успјели да, према прелиминарним подацима, пређу изборни праг.

- Према информацијама из нашег локалног одбора у Добоју постоји оправданост да се тражи поновно бројање, јер су забиљежене и на овим изборима спорне ситуације, мада у доста мањој мјери у односу на претходне изборе. Такође одређене сумње да је било малверзација стижу и из Сокоца, тако да ћемо их размотрити - рекао је за “Глас Српске” генерални секретар странке Ненад Вуковић, који је био и шеф Изборног штаба, додавши да би више детаља о овоме требало да буде послије сједнице Предсједништва странке, која је заказана за данас у Бањалуци.

У СНСД-у до закључења овог броја “Гласа” нисмо успјели сазнати да ли ће и са њихове адресе ићи приговори и на које резултате. Спекулише се да би могли то да затраже у Вукосављу, гдје су, на основу садашњих резултата, у фото-финишу изгубили позицију начелника, јер, након њиховог првобитног вођства, сада води кандидат СДП-а БиХ Зекеријах Бахић са 13 гласова више од СНСД-овог Дејана Јовића. Ипак, за сада су се, ако је судити према објавама на друштвеним мрежама, у СНСД-у помирили са поразом, јер је у једној од посљедњих објава наведено да је “воља народа одлучила да Бахић буде нови начелник”. Из ЦИК-а је раније саопштено да ће утврђени изборни резултати услиједити када се обједине резултати са редовних бирачких мјеста, бирачких мјеста за гласање у одсуству, резултати гласања путем мобилних тимова, резултати гласања на непотврђеним гласачким листићима и из иностранства”. Тек након што ЦИК објави утврђене изборне резултате, политички субјекти могу у року од три дана поднијети захтјев за поновно бројање гласачких листића.

Источни Дрвар

Иако се очекивало да ће жријеб одлучити ко ће бити начелник Источног Дрвара, до тога неће доћи, јер је према посљедњим резултатима Милка Иванковић из СНСД-а освојила три гласа више од противкандидата из Уједињене Српске Душка Агића.

Иванковићева и Агић су једно вријеме имали једнак број гласова, односно по 77, због чега је и била најављивана опција жребања. Са Агићем нисмо успјели да ступимо у контакт и сазнамо да ли ће тражити поновно бројање гласова.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.