У политици фотографи, новинари и весељаци (II)

В. Кулага и дописници
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: У политици фотографи, новинари и весељаци (II)

Бањалука - Да су локални избори добра прилика за активније укључивање у политички живот заједница из којих долазе увидјели су бројни љекари, новинари, фотографи, а међу онима који ће се борити за гласове својих суграђана има и оних чији бизнис је изнајмљивање шатора за прославе и сахране.

Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ објавила је у уторак овјерене кандидатске листе за учешће на локалним изборима. Овјерено је више од 29.000 кандидата за одборнике и њих више од 500 за градоначелнике, односно начелнике.

Међу њима је много активних политичара, али и оних који долазе из пољопривредних, здравствених и других вода.

Воћари и весељаци

На бањалучкој листи СДП-а РС налази се новинарка Бобана Костадиновић, а на листи Народне демократске странке је и бивши директор Секретаријата за спорт и омладину у Влади РС Небојша Шврака. Пулмолог Мирјана Ђекић-Чађо је на листи ДНС-а, док се на листи националних мањина налази бивши фудбалер Марјан Цветановски.

Независни кандидат на листама националних мањина је и глумац Драгослав Медојевић, који каже да је један од основних разлога за кандидатуру тај што је “култура у Бањалуци на независном нивоу”.

- Желим да колико-толико допринесем да култура добије значај какав заслужује - каже.

На листи социјалиста у Бањалуци је и угоститељ Ружица Керкез, која прави најбољи пасуљ у граду. На изборе опет иде и некадашњи посланик Милосава Јаковљевић, овога пута на листи Народне странке “Радом за бољитак”, јер је напустила Силајџићеву Странку за БиХ.

Међу кандидатима за одборнике у србачкој општини су љекари, предузетници, просвјетни радници, угоститељи и спортисти.

Кандидат СНСД-а Владимир Гужвић је директор пословнице једне банке, а у исто вријеме је фудбалер србачког друголигаша Слога и воћар који се бави производњом шљива.

Испред коалиције “Звоно” је и Ранко Плавшић који изнајмљује шаторе за прославе и сахране, а његови суграђани кажу да се неријетко и сам дохвати микрофона на свадбама и крштењима.

Инжењери и професори

На листама странака у Фочи су љекари, инжењери, професори, економисти, али и занатлије. У СНСД-у су доктор Вељко Марић, криминолози Мирослав Ђоковић и Горан Милић, социолог Лидија Јакић, два студента који завршавају факултете Никола Вуковић и Иван Видојевић.

На листи ДНС-а је дугогодишњи кошаркаш и тренер Љубиша Ковачевић, а на фочанским листама нашли су се и новинари, тако да је носилац листе СНС-а новинар Драго Тодоровић.

Кандидатску листу за одборнике испред СДС-а у Градишци предводи одборник и адвокат Ђорђо Крчмар, а за гласове ће се борити и његова страначка колегиница Маја Кужет која је козметичар.

Први пут на локалним изборима у Мркоњић Граду учествује један независни кандидат Милорад Блажевић, познати фотограф, који каже да жели да да допринос развоју ове средине.

Носилац листе СДС-а у Шамцу је Благоје Симић који је у марту 2001. године изашао из затвора, након што га је Хашки трибунал осудио на 17 година затвора.

За челно мјесто у Приједору бориће се актуелни начелник и лидер ДНС-а Марко Павић, посланик СДС-а у Парламенту БиХ Борислав Бојић и посланик СНСД-а у НСРС Драго Тадић.

На листама за одборнике, поред просвјетних и медицинских радника, налазе се и економисти, правници и архитекте.

Милићки СНСД је понудио кандидатску листу на којој се налазе и неколико “нових” имена. Кандидат за одборника је и Нада Трнинић-Баковић, професорка математике, која је припадник чувене генерације илијашких просвјетара, чији ученици биљеже успјехе на такмичењима.

Међу најбољим изданцима “школе математике” професорке Трнинић-Баковић је и инжењер информатике Андријана Бублић, такође кандидат СНСД-а за одборника у Милићима.

На добојским листама има доктора, привредника, књижевника, а међу кандидатима СНСД-а је Зоран Благојевић, иначе дипломирани инжењер електротехнике. Он је познат и као предсједник Рукометног клуба Слога и Одбојкашког клуба инвалида из Добоја, а и сам је инвалид шесте категорије.

Интересантно, једина жена носилац листе је дипломирани економиста Марина Туркић, кандидат СДП-а.

Политичке странке су и ове године одлучиле да на листе ставе позната имена из јавног и политичког живота. Тако су мјесто на листама нашли бројни министри, посланици и одборници, али и глумци, спортисти, и остали.

Они ће провјеру повјерења гласача имати 7. октобра, за када су заказани локални избори.

“Вози Мишко”

На овогодишњим листама за учешће на локалним изборима нашла се и коалиција “Вози Мишко” која је пријављена за учешће на изборима у Лакташима и која је и понудила кандидата за начелника ове општине. Ради се о Вукашину Војиновићу. Кампања за изборе званично почиње 7. септембра.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.