Фото: Агенције/Гранични прелаз у Градишци
САРАЈЕВО, БАЊАЛУКА - Тромост надлежних у БиХ одражава се и на пуштање новог граничног прелаза у Градишци у функцију, јер је комисија која треба да o тим питањима преговара са комшијама непотпуна, због чега се чека да Предсједништво БиХ да зелено свјетло за попуњавање свих тих мјеста.
Нови гранични прелаз између Хрватске и БиХ преко Саве код Градишке, у чију је изградњу заједно с мостом уложено више десетина милиона евра, је завршен. Хрватска је у августу послала и допис надлежнима БиХ да су спремни за отпочињање преговора у вези са новим споразумом о прелазима, а у који би укључили и овај у Градишци. Међутим, у Сарајеву су тек тада схватили да комисија која треба да се бави тим питањима у ствари није функционална.
У Министарству безбједности БиХ наводе да новоизграђени прелаз у Градишци треба да буде уврштен у нови споразум између БиХ и Хрватске.
- Још раније, тачније 2021. године упутили смо Хрватској наш приједлог измјене тог споразума, а у који бисмо уврстили и нове граничне прелазе, односно овај у Градишци, али и онај у Свилају, али смо тек крајем августа добили одговор од њих да су спремни да преговарају - казали су "Гласу" у Министарству безбједности.
Појашњавају да је у међувремену у том четворогодишњем чекању одговора из Хрватске дошло до промјена састава преговарачког тима на страни БиХ, јер су поједини чланови отишли из институција.
- Због тога је сачињен нови приједлог чланова те комисије и он је упућен ка Предсједништву БиХ, које треба да потврди именовање тих замјенских чланова. Тиме би практично били створени услови за почетак преговора. Након тога БиХ ће бити одмах спремна да крене у почетак преговора, који не би требало да дуго трају, јер је ту више, мање све познато, односно да би ти прелази требало да буду и за пролаз путника, али и робе - поручују из Министарства безбједности БиХ.
Према информацијама које смо добили из Предсједништва БиХ редовна сједница требало би да буде одржана у уторак, али још није познато да ли ће се и тачка која се односи на именовање чланова комисије која се бави граничним прелазима наћи на дневном реду те сједнице.
Са стране Републике Српске радови на овом пројекту су одавно завршени, док је у Хрватској дошло до пробијања рокова. Нови прелаз обухвата мост преко Саве код Градишке, приступне путеве, царинске терминале и инспекцијске пунктове те представља значајну нову повезницу БиХ с Европском унијом. Вриједност изградње моста и пратећих објеката процијењена је на више од 20 милиона евра, а дио средстава је суфинансирала Европска унија и Европска инвестициона банка. Када гранични прелаз буде у потпуности оперативан, очекује се значајно растерећење постојеће трасе кроз Градишку, бржи и безбједнији промет робе и путника те економски бенефити за обје земље.
Нови гранични прелаз Свилај између БиХ и Хрватске пуштен је у функцију још у септембру 2021. година, али до данас није одређена његова категоризација. Тиме је онемогућена максимална искористивост тог прелаза, а посебно када је у питању транспорт робе.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.