• Новости
  • Политика

Транспарентност институција: До рачуна и уговора на клик

Пише: Маријана Миљић Бјеловук 10.02.2025 19:22
Фото: Транспарентност институција: До рачуна и уговора на клик

САРАЈЕВО - Трошкови репрезентације, закључени уговори о раду, али и број ангажованих особа по основу уговора о дјелу као и преглед возног парка, само су неки од података које би убудуће требало да објављују институције на нивоу БиХ на својим интернет адресама.

Наиме, Генерални секретаријат Савјета министара БиХ је на посљедњој сједници министрима у Сарајеву предложио одговарајуће закључке с циљем унапређења проактивне транспарентности, узимајући у обзир учесталост постављања посланичких и делегатских питања којима се континуирано траже исте или сличне информације.

С тим у вези, задужене су институције Савјета министара БиХ да на својим службеним интернет страницама редовно објављују и најмање једном годишње ажурирају податке о ангажованим особама у статусу именованих особа, државних службеника и запосленика, укључујући и податке о закљученим уговорима о раду на одређено вријеме на начин да подаци садрже радно мјесто без личних података.

- Обавеза објаве и редовног ажурирања укључује и податке о ангажованим особама на уговор о дјелу, на начин да подаци садрже послове по уговору о дјелу и вриједност уговора – саопштено је након сједнице Савјета министара.

Истовремено су институције дужне на својим службеним интернет адресама објављивати и збирни статистички приказ полне заступљености запослених на нивоу институције, те податке о средствима потрошеним у сврху репрезентације на начин да се објављује збирни преглед мјесечне потрошње на нивоу институције, као и податке о службеним и возилима за специјализоване намјене које посједује.

Све те информације, наводе у Савјету министара, институције су дужне редовно ажурирати, а најмање једном годишње.

- Генерални секретаријат Савјета министара БиХ ће ове закључке доставити Парламенту БиХ, уз позив колегијуму Представничког и Дома народа да посланике и делегате упозна са усвојеним закључцима - наведено је у саопштењу Савјета министара.

Посланици у Представничком  дому често траже да им институције на нивоу БиХ доставе податке колико новца су потрошиле на репрезентацију, а из одговора које су добијали посланици су се увјерили да нема штедње на гозби.

Доказ томе је и да је само у девет мјесеци прошле године 15 заједничких институција на трошкове репрезентације спискало 600.000 конвертибилних марака.

Више од једне трећине тих трошкова репрезентације у прошлој години направили су запослени у Министарству одбране БиХ - 208.000 марака. Њима је иначе годишњи лимит чак 330.000 марака, а у образложењу су навели како је овај новац углавном потрошен за обиљежавање вјерских празника те на освјежавајуће напитке за "кључно особље".  

На другом мјесту нашло се Министарство спољних послова БиХ које је у првих девет мјесеци 2024. године за репрезентацију утрошило 252.000 марака, од чега се на дипломатско-конзуларну мрежу односи нешто више од 200.000. На трећем мјесту налази се Обавјештајно-безбједносна агенција (ОБА) са 69.400 марака.

Након њих, гледајући по висини трошкова, слиједи Гранична полиција БиХ са досадашњим трошковима на иће и пиће од 31.000 марака, Управа за индиректно опорезивање потрошила је 19.700 марака, од чега се 12.400 односи на "пословне састанке одржане у угоститељским објектима". Слиједи Високи судски тужилачки савјет са 17.000 марака те Дирекција за координацију полицијских тијела - 15.200 марака. Централна изборна комисија је од дозвољених 20.000 до августа потрошила 16.700.

Трошкови ових, али и осталих институција на нивоу БиХ за репрезентацију сигурно су до краја 2024. године увећани.

Примједбе

Канцеларија за ревизију институција БиХ која чешља финансијске извјештаје институција на нивоу БиХ и више него често има примједбе на расипништво по питању средстава на репрезентацију.

- Увидом у поједине рачуне нисмо се могли увјерити да су сви коришћени у духу стварне потрошње средстава репрезентације. Одлуке о одобравању трошкова су сувише формалне, јер се у неким случајевима нисмо увјерили да су средства заиста коришћена у сврху за коју су и намијењена, а поготово из разлога што су на неким рачунима угоститељских објеката фактурисана само алкохолна пиће и то у касним вечерњим часовима - пише у ревизорском извјештају Министарства за људска права и избјеглице. Ово је само један од случајева да се новац пореских обвезника БиХ не користи како треба, а скоро да нема институције на нивоу БиХ у којој ревизори нису утврдили неправилности по питању ових трошкова.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.