Сви спремни да прихвате децентрализацију БиХ

N.N.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Сви спремни да прихвате децентрализацију БиХ

ОСТИН - Општи избори у БиХ на власт су довели политичаре који се полако мире са реалношћу да је немогуће остварити визију БиХ као уједињене савезне државе и спремнији су да прихвате децентрализовану структуру коју заговара Милорад Додик, оцјењује се у анализи америчке невладине агенције за стратешка истраживања "Стратфор".

Послије 15 година током којих Савјет министара БиХ углавном није успио да наметне свој ауторитет, бошњачки и хрватски лидери окрећу се моделу који је успоставио досадашњи премијер Републике Српске Милорад Додик, који црпи своју политичку и економску моћ из свог бескомпромисног ауторитета у РС, наводи "Стратфор".

То, према мишљењу "Стратфора", баца другачије свјетло на похвале због избора "умјереног" Бакира Изетбеговића за бошњачког члана Предсједништва, умјесто "хардлајнера" Хариса Силајџића.

Ти епитети су нетачни, наводи "Стратфор", јер прикривају комплексно кретање у БиХ, а то је удаљавање од визије савезне државе и прихватање децентрализоване структуре.

- Силајџић није толико чврсторукаш колико је човјек који се залагао за јаку и јединствену централну владу.  Изетбеговић није толико строг у захтјевима да се учврсти федерализам али није ни умјерен, наводи "Стратфор", позивајући се на своје изворе према којима Изетбеговић води националистичко и много више исламски оријентисано крило у СДA.

- Избор Изетбеговића могао би да буде сигнал да је визија савезне БиХ завршена одласком Силајџића. Хрватски и бошњачки лидери полако увиђају да је Додиков облик бескомпромисног национализма одржив примјер који се може слиједити - наводи "Стратфор", чије је сједиште у америчкој држави Остин.

"Стратфор" истиче да се многи бошњачки и хрватски политички лидери, у ствари, диве Додику који се супротставио западним амбасадорима и међународном високом представнику.

Додик, који у Републици Српској има непоговорну политичку и финансијску моћ, по мишљењу "Стратфора", најмоћнији је политичар у БиХ, а да не заузима никакву савезну функцију.

- Коначно би бошњачки и хрватски лидери могли да искористе РС као примјер за рјешење проблема Федерације - а то је децентрализација - сматра "Стратфор".

Савјет министара БиХ би и даље постојао, и имао нека овлашћења, али политичка, а економска моћ би се налазила у ентитетима, наводи америчка агенција.

"Стратфор" истиче да и даље постоје двије велике препреке ка децентрализацији БиХ.

Прва је то што је "за Бошњаке, посебно за Силајџића, јака савезна држава била питање националне безбједности, са аргументом да би Бошњаци опет могли да буду жртве ако немају јаку државу да их штити".

Друга препрека, и по мишљењу "Стратфора" већа, јесте то што Запад, а посебно Европска унија, желе да БиХ постане одржива држава са савезном владом.

ЕУ и СAД

- За дипломате и политичаре из ЕУ и СAД дозволити Хрватима и Бошњацима да користе Додикову РС као модел за БиХ било би виђено као подржавање националиста и у крајњем смислу неуспјех западне политике у региону.  За бошњачке и хрватске политичаре, међутим, то би могао да буде сувише привлачан модел да га не би слиједили у будућности - закључује "Стратфор".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.