Фото: Штајнмајер и Хамонд у Сарајеву: ЕУ још једном пружа руку БиХ
Сарајево - Министри спољњих послова Савезне Републике Њемачке и Уједињеног Краљевства Франк Валтер Штајнмајер и Филип Хамонд казали су у обраћању посланицима у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ на сједници у Сарајеву да је на политичкој елити одговорност за реформе.
Њемачка и Велика Британија су двије државе које су иницирале нови приступ у процесу интеграција БиХ према Европској унији, а та иницијатива касније је постала иницијатива ЕУ. Њемачко-британска, или нова европска иницијатива, нови је покушај ЕУ да се процес приступања БиХ одблокира те да се, поред политичких реформи, нагласак стави и на економска и социјална питања.
Штајнмајер је нагласио да би требало напустити старе навике и конфликте из прошлости како би се гледало у будућност, а у ЕУ су спремни да БиХ подрже на том путу којим држава сама мора корачати.
Похвалио је чињеницу да су први кораци већ начињени јер је Предсједништво БиХ усвојило приједлог изјаве о опредијељености БиХ за реформе на путу ка Европској унији те је сада на политичким лидерима и посланицима да ту изјаву прихвате.
Штајнмајер је поручио да је ЕУ још једном "пружа руку" БиХ и да би било добро да институције и власт ту руку прихвате зарад боље будућности грађана БиХ.
Позвао је политичаре који су добили повјерење грађана да чују њихове захтјеве јер ће се, иако ће некада бити тешко испунити очекивања и направити болне реформе, на крају такав приступ увијек цијенити и биће вриједне труда, додајући да се у таквој ситуацији исплати бити на врху покрета.
Оцијенио је да БиХ има услове за реформе јер је то земља која има потенцијала за пољопривреду и туризам, а има и раднике који имају велику мотивацију, високо образовање што њемачка предузећа цијене.
Такође, подсјетио је да су прошлог љета земље региона одржале балканску конференцију у Берлину када су отвориле ново поглавље регионалне сарадње опредијеливши се да граде заједничку енергетску мрежу што ће ову регију повести напријед. То би требало допринијети и да дође до размјене у привреди и у еконимији.
Хамонд је казао да њемачко-британску иницијативу чини значајнијом чињеница да су је прихватиле земље Европске уније што је био предуслов за њен успјех, али је јасно истакао да су два министра спољњих послова дошла овдје како би поручили да ће успјех иницијативе зависити искључио од онога што лидери БиХ чине.
Подсјетио је да су фебруарски протести грађана прије годину дана у фокус ставили важна питања попут стабилизације привреде, резања трошкова власти, отварање нових радних мјеста посебно за младе, а ако је нова влада спрема да оствари напредак онда, сматра Хамонд, ЕУ треба одговорити на ту опредјељеност.
Министри су поновили да се, уколико се реформе заиста буду оствариле, може очекивати да Споразум о стабилизацији и придруживању (СПП) ступи на снагу, а пружиће и подршку како би БиХ предала кредибилну апликацију за чланство у ЕУ.
"Нема скривеног плана. Нова стратегија нема намјеру да слаби ентитете и јача државу него је њен циљ да грађани БиХ у сваком дијелу живе боље. То је иницијатива на коју сви требају пристати, било да су у власти или не", појаснио је Хамонд.
Како је закључено, нема времена за опрструкцију јер би то послало негативну поруку Европској унији и могућим страним инвеститорима, а БиХ би се изложила ризику за потенцијална улагања, због чега је сада прави тренутак за лидерство које интерес земље ставља на прво мјесто.
Предсједавајући Представничког дома ПСБиХ Шефик Џаферовић је нагласио да је Предсједништво БиХ било обавезано да утврди Приједлог изјаве, што је учињено, а на политичким лидерима и посланицима и делегатима ПСБиХ је да је усвоје.
Изразио је наду да ће БиХ постати ове године кредибилан кандидат за чланство у ЕУ, а оцијенио је и да је добро што ова иницијатива долази у вријеме када се формирају нове власти у БиХ.
Министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија рекао је у разговору са британским шефом дипломатије Филипом Хамондом да ову посјету Сарајеву види као нови подстицај европским интеграцијама БиХ и поруку да је иницијатива за покретање и убрзање процеса европских интеграција нова шанса коју БиХ на смије да пропусти.
Лагумџија је изразио задовољство због посјете британског министара, нарочито јер долази у вријеме када се у БиХ припрема потписивање смјерница за приступ ЕУ.
"Иницијатива је шанса да се ухватимо у коштац са конкретним проблемима који се тичу свих грађана БиХ, с обзиром да су у њеном фокусу економске реформе и поглавља 23 и 24 која се односе на борбу против организованог криминала и корупције", рекао је Лагумџија.
Он је упознао Хамонда да су иницијативу за покретање и убрзање процеса европских интеграција сви политички актери у земљи оцијенили као правовремену и позитивну, те истакао да она представља и један креативан приступ тражењу рјешења за проблем застоја у приступању БиХ Европској унији.
Лагумџија је напоменуо да је Предсједништво БиХ усагласило Приједлог заједничке изјаве о опредјељености политичких лидера у БиХ за предузимање неопходних реформи у оквиру процеса приступања БиХ Европској унији, која је прослијеђена политичким лидерима на усвајање, као и са тренутним политичким приликама у земљи са освртом на формирање власти након општих избора.
Он је изразио наду да ће након што писана изјава буде потписана од политичких лидера и усвојена у парламенту БиХ, Савјет ЕУ донијети одлуку о ступању на снагу Споразума о стабилизацији и придруживању, након чега ће се према утврђеној динамици надлежних органа васти у БиХ, у консултацији са ЕУ, утврдити иницијална реформска агенда базирана на Копенхагеншким критеријима укључујући социо-економске реформе и Споразум за раст и запошљавање, те приступити њиховом провођењу да би се створиле претпоставке да БиХ поднесе апликацију за чланство у ЕУ.
Велика Британија и Њемачка су представиле план оживљавања пута БиХ ка придружењу Европској унији (ЕУ), понудивши да се отворе фондови ЕУ у замјену за посвећеност институционалним реформама владе која тек треба бити формирана у држави. БиХ је по провођењу неопходних реформи на посљедњем мјесту међу државама Западног Балкана које желе чланство у ЕУ. Њен пут ка ЕУ, уз остало, успорава сложени политички систем заснован на етничким и регионалним квотама, јавила је АА.
Оквир који су успоставили британски и њемачки министри спољних послова на конференцији у Берлину намјерава искористити изборе као начин за кретање реформи уз кориштење новца ЕУ-а и стављање економских испред политичких реформи. Међутим те реформе траже сагласност свих странака у БиХ.
Предсједништво БиХ је недавно усвојило приједлог изјаве о прихваћању закључака Савјета за спољне послове ЕУ. Овом изјавом се БиХ обавезује на провођење реформи на путу ка ЕУ. Усвајање ове изјаве ЕУ је недавно поставила пред БиХ као услов како би, након што је потписан 2008, коначно на снагу ступио Споразум о стабилизацији и придруживању.
У Сарајеву је почео састанак министара иностраних послова Њемачке Франка Валтера Штајнмајера и Велике Британије Филипа Хамонда са представницима странака заступљених у парламенту БиХ.
На састанку, који је почео у 15.30 часова, биће ријечи о најновијој европској инцијативи за БиХ коју су прекренуле Велика Британија и Њемачка.
Састанку присуствују предсједник СНСД-а Милорад Додик и међународни секретар СНСД-а Жељка Цвијановић, потпредсједник ДНС-а Недељко Чубриловић, лидери ПДП-а Младен Иванић, СДС-а Младен Босић и НДП-а Драган Чавић.
Учесници састанка су и замјеник предсједника СДА Бакир Изетбеговић, предсједник ДФ-а Жељко Комшић, СББ-а Фахрудин Радончић, ХДЗ-а БиХ Драган Човић, ХДЗ-а 1990 Мартин Рагуж, као и представници осталих странака заступљених у парламенту БиХ.
Након састанка, који се одржана у згради Делегације ЕУ предвиђена је конференција за новинаре Хамонда и Штајнмајера.
Шефови дипломатија Велике Британије и Њемачке претходно су се састали са члановима Предсједништва БиХ, министром иностраних послова Бих Златком Лагумџијом, те се обратили посланицима у Представничком дому парламента БиХ.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.