Споразум Савјета министара БиХ и ИЦМП-а на видику

Г. М.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Споразум Савјета министара БиХ и ИЦМП-а на видику

Сарајево - Преговарачки тим Савјета министара БиХ и представници Међународне комисије за нестала лица (ИЦМП) нису јуче прецизирали детаље споразума на основу којег ће даље сарађивати, али обје стране очекују да би ускоро требало да дођу до договора.

Проблеми су настали након што је ИЦМП једнострано покренуо измјештање ДНК лабораторије и 80.000 биолошких узорака из БиХ у Хаг гдје би требало да буде и сједиште те институције. Због тога је Савјет министара формирао преговарачки тим и задужио га да утврди нови модел сарадње како тражење несталих и идентификација посмртних остатака не би било блокирано.

Савјетница за медије у Министарству за људска права и избјеглице БиХ Сања Шкулетић-Малагић каже да се назире споразум и да је договорено да до краја седмице ИЦМП сачини његов приједлог.

- Нема посебно супротних ставова ни о једном питању. Остаје да буду усаглашени технички детаљи споразума. До сада није било потребе за регулисањем овог питања јер није било у опцији да ће ИЦМП измјестити своје сједиште из БиХ. Закључено је и да треба учинити све да би базе података о држављанима БиХ остале у БиХ и да треба наћи начин да узорци који долазе из БиХ и који буду идентификовани у ДНК лабораторији ИЦМП-а и даље буду приоритет - каже Шкулетић-Малагићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.