Фото: РС почиње битку за имовину предузећа
Бањалука - Правобранилаштво Републике Српске ангажоваће правне заступнике у Хрватској и Словенији да би Српска дошла до вриједне имовине бивших државних предузећа у тим земљама којом тренутно не може да располаже.
Изјавио је то "Гласу Српске" правобранилац РС Слободан Радуљ, истичући да морају ангажовати тамошње правне заступнике јер Правобранилаштво не може да поступа пред судовима Хрватске и Словеније.
- Припремамо информацију о имовини РС која се налази у Хрватској и Словенији, послије чега ће овлашћени правни заступници у тим земљама искористити све правне могућности да би Српска на законит начин дошла до онога што јој припада. У Србији и Црној Гори ти проблеми су до сада рјешавани тако што су судије у процесима дозвољавале да Правобранилаштво РС буде умјешач, док то није случај у Хрватској и Словенији - казао је Радуљ.
"Глас Српске" сазнаје да ће један од правних заступника РС у Хрватској бити познати адвокат Анте Нобило.
Процјењује се да Српска у Хрватској и Словенији има имовину вриједну око двије милијарде марака. Имовину у Хрватској и Словенији имају некадашња државна предузећа на којима се она и данас води, иако су махом приватизована или су завршила у стечају.
- Проблем је и у томе што се та имовина не води на РС, него на бившим предузећима као што су "Чајавец", Рудници "Љубија" или "Јелшинград" - истакао је Радуљ.
За разлику од Хрватске и Словеније, које су вратиле дио своје имовине, РС не може да оствари право да располаже имовином коју има у тим земљама. Због тога се размишља о увођењу реципрочних мјера.
- Један од приједлога је да и ми поступимо исто као што раде у Хрватској. То значи да Врховни суд РС обустави све поступке у вези са имовином на територији РС јер такве поступке не воде ни надлежни у Хрватској - каже Радуљ.
Додаје да се Словенија и Хрватска не придржавају анекса "Г" Споразума о питањима сукцесије који су потписале све државе настале послије распада СФРЈ. Тиме су се сукцесори обавезали да ће на својим територијама штитити приватну својину као и стечена права на покретну и непокретну имовину свих држављана бивше Југославије без дискриминације по било ком основу свуда гдје су та права стечена прије 31. децембра 1990. године.
Фонд Инвестиционо-развојне банке (ИРБ) РС за управљање некретнинама и потраживањима у власништву РС задужен је за процјену вриједности имовине РС у тим државама. У ИРБ-у јуче нисмо успјели да добијемо податке о вриједности имовине у Хрватској и Словенији.
Предсједник РС Милорад Додик изјавио је да корумпирано правосуђе БиХ причињава огромну штету народу и привредним субјектима у Српској јер ради у интересу разних лобија и адвокатских тимова из Хрватске и Словеније када је ријеч о сукцесији имовине у овим државама.
Додик је навео да привредни субјекти у РС и појединци имају више од двије милијарде марака вриједности имовине у Хрватској и Словенији на коју тренутно немају никакво право.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.