Фото: Нема Параде поноса
Београд - Парада поноса у Београду, која је била заказана за суботу, ипак неће бити одржана, саопштио је Биро за координацију безбједностних служби.
Сједница коју је заказао шеф Бироа Александар Вучић почела је у 16 часова и трајала је неколико сати. На састанку су били шефови свих служби безбједности као и представници тужилаштва.
Одлука да не буде одржана Параде донио је једногласно проширени састав Бироа за координацију безбједностних служби. Такође, забрањено је одржавање и свих других скупова најављених за сутра.
Током трајања састанка појавиле су се незваничне информације да је наводно 6 чланова Бироа за одржавање, а 6 против одржавања Прајда. Међутим, није познато који чланови су били за коју опцију нити колико је тачно људи учествовало у доношењу одлуке.
Вучић је раније данас рекао да ће одлука о одржавању Прајда бити донијета на основу безбједносне процјене и у интересу грађана.
Организатори Параде поноса најавили су да је све спремно за њено одржавање истичући да очекују да ће шетња бити одржана. Они су Параду били заказали за суботу 28. септембра за 10 сати као шетњу око парка Мањеж.
Одлуку о одржавању Прајда чекала и полиција, која се припрема за сваки случај и према неким процјенама, Параду поноса би требало да обезбјеђује 6.500 полицајаца, што би било најбројније ангажовање полиције у историји главног града.
Истовремено и припадници више десничарских организација заказали су за суботу више скупова у вријеме одржавања Параде поноса, али је питање да ли ће и ти скупови бити одржани због могућности да угрожавају безбједност грађана.
Члан организационог одбора Параде поноса Горан Милетић каже за Б92 да се нада да је сејдница Бироа за координацију служби безбедности техничког карактера и да ће се на њој говорити о безбједности, а да то није нека нова сједница, на којој се разматра забрана Прајда.
Прајд није записан на списку услова за ЕУ, али неодржавање може да има снажне посљедице, јер би тиме било нарушено основно право на окупљање, рекао је Милетић.
Ко је све одлучиваоУ проширеном саставу Биро за координацију безбједностних служби који је одлучио да се не одржи Парада поноса али и да се забране сви скупови заказани за суботу било је 12 чланова: Родољуб Миловић - начелник УКП-а, Веселин Милић - шеф београдске полиције, Милорад Вељовић - директор полиције, Драган Марковић - замјеник дирекотра БИА, Милорад Симић - савјетник предсједника Србије Томислава Николића, Ивица Тончев - савјетник премијера Србије, Светко Ковач - шеф ВБА, Драган Владисављевић - шеф ВОА, Загорка Доловац - републички јавни тужилац, Миљко Радисављевић - специјални тужилац за организвани криминал, Никола Селаковић - министар правде и Александар Вучић - први потпредсједник владе и шеф Бироа. |
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.