Фото: Контрапродуктивна улога OHR-а у БиХ
Бањалука - Присуство високог представника у БиХ који присваја такозвана “бонска овлашћења” спречава политички и економски развој БиХ, оцијењено је у Деветом извјештају Републике Српске Савјету безбједности УН, преносе агенције.
- Послије 17 година мира, једноставно не постоји оправдање за наставак “бонских овлашћења”, којима се крши владавина права, Дејтонски споразум, суверенитет БиХ и људска права њених народа - истиче се у дијелу Извјештаја који се тиче улоге Канцеларије високог представника у БиХ.
У документу се подсјећа да Анекс 10 Дејтонског мировног споразума, који је правни основ овлашћења високог представника, не предвиђа “бонска овлашћења” или нешто слично.
- Високи представник мора се придржавати граница мандата постављених Дејтонским споразумом и OHR се мора затворити што је прије могуће - истиче се у тексту.
Подсјећа се да је недавно високи представник Валентин Инцко изрекао благо прикривену пријетњу свргавањем демократски изабраних лидера Срба - активност за коју очигледно нема правна овлашћења.
- Ове нечувене пријетње нису чак засноване на поступцима ових лидера, већ на њиховим изражавањем мишљења са којима се високи представник не слаже. Такве пријетње су увредљиве за слободу изражавања и право грађана БиХ да бирају своје руководиоце на демократске и уставне начине - наглашава се у Извјештају.
Као други разлог због којег позиција високог представника мора бити укинута наводи се то што његово присуство са сврхом надзора подрива изградњу консензуса међу конститутивним народима у БиХ и водећим политичким странкама.
- Као главни, вануставни центар моћи, високи представник погоршава подстицаје неопходне за важне компромисе. Умјесто ангажовања у тешким узајамним уступцима политичких преговора, многи политички актери се труде да придобију високог представника као политичког савезника - подсјећа се у документу и додаје да бошњачке политичке странке из навике захтијевају максимум у нади да ће високи представник интервенисати у њихову корист или на други начин ојачати њихову позицију у разговорима, што је често испуњавано.
Република Српска, такође, напомиње да високи представник наставља да губи међународну подршку за своја такозвана “бонска овлашћења” и за наставак рада своје канцеларије.
- У извјештају о БиХ објављеном у јануару ове године, Служба за истраживање Конгреса САД навела је: Многи посматрачи у Босни и изван Босне вјерују да OHR има мало кредибилитета у Босни, и да према томе мора бити одстрањен у ближој будућности. Са друге стране, неке земље, укључујући и САД, не желе да уклоне OHR прије него што су циљеви и услови постигнути, можда због страха од ударца на сопствени кредибилитет - подсјећа се у тексту.
Ипак, поједини чланови међународне заједнице настављају да тврде да, прије затварања OHR-а, БиХ мора испунити листу од “пет циљева и два услова” индентификованих од Управног одбора Савјета за провођење мира 2008. године.
- Формула “5+2”, нажалост, је изузетно контрапродуктивна и недјелотворна. Три од пет циљева и један од два услова давно су постигнути, али преостала два циља и један услов чине испуњење захтјева листе готово немогућим - став је Српске.
Уз напомену да бошњачке странке, посебно СДА, силно желе да OHR остане отворен зато што га сматрају вриједним савезником, у Извјештају се наводи да је резултат тога да ће СДА и друге странке, све док “5+2 стоји над главом БиХ”, урадити све што је потребно како би спријечили испуњење два преостала циља - рјешавање питања државне и војне имовине.
Такође, подсјећа се да је БиХ испунила први од два “5+2 услова” када је потписала Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ 2008. године.
- Ипак, испуњење другог услова жпозитивна оцјена ситуације у БиХ од Управног одбора PIC-а, заснована на пуној сагласности са Дејтонским мировним споразумом може бити немогућност - упозорава Република Српска у Извјештају.
У суштини, тиме се даје сваком члану Управног одбора ПИК-а овлашћење да блокира затварање OHR-а тврдњом да БиХ није “у потпуној сагласности” са Дејтонским мировним споразумом.
- Управни одбор PIC-а укључује блиске савезнике бошњачких партија у БиХ, као што је Турска, који би вјероватно опструисали затварање OHR све док је он користан савезник Бошњака - истиче се у Извјештају и упозорава да међународна заједница не смије дозволити да одавно закашњело затварање OHR-а буде талац низа услова које је немогуће испунити.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.