Фото: Конференција Двадесет година Дејтонског мировног споразума - Погледи: Промоција мира и толеранције
Бањалука - Конференција "20 година Дејтонског мировног споразума - Погледи", која се у суботу одржава у Бањалуци, значајан је политички догађај за овај град, БиХ и регион, јер је њен циљ да промовише мир, дијалог и толеранцију.
Организатори скупа, који ће окупити велики број домаћих и страних званичника су "Независне новине" и град Бањалука, а партнери у организацији Предсједништво и Министарство иностраних послова БиХ.
Градоначелник Бањалуке Слободан Гаврановић истакао је да је значајно што је Бањалука први пут постала мјесто на којем се сучељава мишљење званичника из БиХ и региона, представника међународне заједнице и свих оних који су у протеклих 20 година учествовали у стварању претпоставки за успјешно спровођење Дејтонског споразума.
- Подржали смо иницијативу "Независних новина" за одржавање ове конференције због тога што Бањалука има богату историју и традицију и што ће то бити добра основа да се враћајући миру, развоју и просперитету поново вратимо и промовисању темеља људских вриједности - поручио је Гаврановић.
Директор маркетинга "Независних новина" Диана Радић казала је да је одржавање конференције само једна у низу активности које су предвиђене у оквиру обиљежавања јубилеја Дејтонског споразума, који се поклапа и са 20 година рада ових дневних новина.
- Жељели смо да у Бањалуку доведемо све релевантне факторе из региона и свијета који ће разговарати о миру и промовисати дијалог - истакла је Радићева.
Нагласила је да је конференција прилика и за промоцију Бањалуке, истичући да је на насловној страни књиге "Погледи", која садржи све колумне објављене у "Независним новинама" поводом јубилеја Дејтонског споразума, голуб мира који носи у кљуну лист кестена - једног од симбола Бањалуке. Радићева је рекла да су "Поште Српске" поводом обиљежавања 20 година од потписивања Дејтонског споразума и одржавања конференције издале пригодну маркицу.
Члан Организационог одбора конференције Соња Станчић рекла је да ће међу учесницима бити многа значајна имена из земље и региона, те да очекује тријумф дијалога.
Један од учесника конференције биће и помоћник градоначелника Дејтона Мет Џозеф. Он ће у град рођења мира у БиХ понијети симболичан поклон - камен из зидина Вијећнице у Новом Граду, који му је у петак у Бањалуци уручила начелник те општине Сњежана Рајилић. Камен ће заједно са камењем из Старог моста у Мостару и Вијећнице у Сарајеву бити уграђен у "Зид сјећања" у Дејтону.
Амбасадор САД у БиХ Морин Кормак казала је на свечаној примопредаји камена да ће у Дејтону у новембру бити организовано неколико догађаја, који ће подсјетити на важност Дејтонског споразума.
- Град Дејтон је саградио "Зид сјећања" у који ће бити уграђена и три камена са разних локација у БиХ. Камење је бирано из знаменитих објеката који су уништени или оштећени у протеклом рату, али су у међувремену обновљени, што симболизује мирну и просперитетну будућност - истакла је Кормакова.
Конференција је подијељена у три панел-дискусије. На првој дискусији уводничари ће бити предсједавајући Предсједништва БиХ Драган Човић и члан Предсједништва Бакир Изетбеговић. Говориће и предсједници РС Милорад Додик и ФБиХ Маринко Чавара, министар иностраних послова БиХ Игор Црнадак, те предсједник Црне Горе Филип Вујановић, који је специјални гост.
У другом дијелу панелисти су политичари и високи гости из региона. Трећи панел резервисан је за представнике међународне заједнице, а обратиће се и представници земаља Контакт групе, које су имале значајну улогу у креирању Дејтонског споразума.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.