Јеринић: ЦИК крши Изборни и Закон о управном поступку

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Јеринић: ЦИК крши Изборни и Закон о управном поступку

ДОБОЈ - Градоначелник Добоја Борис Јеринић позвао је Централну изборну комисију /ЦИК/ БиХ да потврди резултате локалних избора у Добоју с обзиром да је према Изборном закону БиХ прошао предвиђени рок од 30 дана да се то уради и да се ушло у 58 дан, упозоривши да ова институција крши Изборни и Закон о управном поступку.

Јеринић је поручио да ЦИК није истражни орган, али да треба коначно донијети одлуку и завршити сагу у Добоју, наводећи да у супротном не гарантује за евентуалне реакције незадовољних грађана.

"Не можете у недоглед, 58 дана, администрација шути директно под утицајем одређених политичких партија", рекао је Јеринић на конференцији за новинаре.

Он истиче да је носилац листе СНСД-а за добојску Скупштину града Сања Вулић са пуним правом јуче поднијела Тужилаштву БиХ кривичну пријаву против чланова ЦИК-а, као и лидера СДС-а Мирка Шаровића и ПДП-а Бранислава Бореновића, који су, како каже, утицали на одлуку српских чланова ЦИК-а, који долазе из ових партија, да се опструишу избори у Добоју.

Јеринић је новинарима уручио документе из којих се, како каже, отврено види да чланови ЦИК-а Вања Бјелица Прутина и Јован Калаба на ове позиције нису дошли као независни и непристрасни, већ "директни људи из политичких партија".

Он каже да су Шаровић и Бореновић у обавези да дају конкретне одговоре грађанима Добоја зашто су блокирали ову локалну заједницу и зашто не желе да прихвате чињеницу да СДС и ПДП немају градске ни мјесне одборе, већ повјереништва и да због њиховог нерада и непотпуних изборних листи нису освојили одборнички мандат.

"Мени је јасно да своје фрустрације покушавају на овај начин да ријеше, оптужујући друге политике партије за свој нерад, а не да кривца траже сами у себи", рекао је Јеринић.

Он наводи да је свјестан чињенице да је Изборни закон БиХ лош, те да му не представља проблем да се избори и понове, али да око 70.000 грађана Добоја не смију да буду таоци.

Јеринић је рекао да је због необјављивања изборних резултата нарушена стабилна политичка ситуација успостављена са свим нивоима властима, захваљујући којој је Добој започео са реализацијом бројних капиталних инвестиција, а све за добробит грађана.

ЦИК БиХ није објавио резултате локалних избора у Добоју, а на сједници 19. новембра усвојио је закључак о покретању поступка утврђивања повреда правила изборног процеса или изборних права на бирачким мјестима у изборној јединици Добој.

Представници добојских одбора ПДП-а, ДНС-а, СДС-а, Народног покрета "Бањалука зове" и СП-а су 17. новембра, због, како наводе, уочених изборних неправилности, потписали заједнички захтјев о понављању локалних избора у овом граду, који је достављен ЦИК-у.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.