Хелез се извинио америчкој администрацији

ГС
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Хелез се извинио америчкој администрацији

САРАЈЕВО - Министар одбране у Савјету министара БиХ Зукан Хелез извинио се и изразио жаљење администрацији САД, због, како тврди, погрешне интерпретације у јавности садржаја са недавног састанка са нерезидентним војним изаслаником Ирана бригадиром Махмудом Мохагхегхом Поуром у Сарајеву.

Из Министарства одбране је саопштено да је погрешна интерпретација садржаја са наведеног састанка објављена у јавности била повод реакције стратешких партнера – Сједињених Америчких Држава, што је у том ресору, како се наводи, примљено са највишим степеном озбиљности и одговорности.

"Апсолутно разумијем овакву реакцију Амбасаде САД у БиХ као и интерес наше јавности, те овом приликом изражавам жаљење и извињење нашим стратешким партнерима због начина на који је садржај састанка пренесен у јавности. С друге стране, реакцију САД на наведене пропусте и начине на које су реаговали, доживљавам као добронамјеран и пријатељски чин", навео је Хелез.

Он је додао:

"Ово сматрам потврдом њихове искрености, отворености и привржености БиХ и њеном евроатланском путу. МО БиХ остаје чврсто посвећено стратешком партнерству са САД-ом и нашем евроатланском путу, те нећемо подузимати никакве кораке који би та опредељења довели у питање".

У саопштењу је потврђено да је на поменутом састанку Иран предложио успостављање билатерално-одбрамбене сарадње и размјену посјета на високом нивоу, коју Хелез, како се тврди, није прихватио.

Претходно је администрација САД најавила могућност увођења санкција министру обране у Савјету министара Зукану Хелезу и казне БиХ суспензијом свих програма војне сарадње ако се реализују најаве са недавног састанка Хелеза са нерезидентним војним изаслаником Ирана бригадиром Махмудом Мохагхегхом Поуром.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.