Грубеша: Комшић је узурпатор

ГС
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Грубеша: Комшић је узурпатор

САРАЈЕВО - Јосип Грубеша, министар правде БиХ, казао је за “Н1” да је Жељко Комшић узурпатор с којим не дијели мишљење у вези било које теме.

Истакао је да ХДЗ не продубљује подјеле у БиХ својим приједлогом изборног закона, а да су пресуде суда у Стразбуру испоштовали на начин да се “Ром може кандидирати за хрватског члана Предсједништва”.

“Симптоматично је да сваки приједлог који дође од ХДЗ-а се дочека као априори нешто лоше. Имамо радну групу у којој сви износе своје приједлоге. Није ми јасно зашто се одмах у старту само ХДЗ-ови приједлози оспоравају”, рекао је Грубеша.

На констатацију да ће “хрватски члан” бити изабран, према њиховом приједлогу, из подручја гдје је ХДЗ доминанатан, казао је:

“Можда се сада чини из ове перспективе да је ХДЗ доминантан. Када се радио изборни закон нико није могао претпоставити да ће Комшић на овај начин злоупотријебити институцију хрватског члана Предсједништва јер се и тада ишло на неко повјерење. ХДЗ је дошао с приједлогом нека и други дођу са својим. На хрватским подручјима се стално догађа ситуација да нама намећу представнике. Пустите их нека бирају своје”, рекао је Грубеша.

Додао је како “можда људи у будућности, када би имали слободу, не би били кохерентни унутар једне политичке странке”, као што је то сада случај са ХДЗ-ом.

“Када би било обрнуто, када Хрвати и Срби могли бирати Бошњацима представнике, видјели бисте како би се смањио број политичких странака Бошњака”, казао је.

На питање како су испоштоване пресуде казао је “да ће се Роми моћи пријавити за хрватског члана Предсједништва”.

Говорећи о наводима Комшића да “ХДЗ жели вршити опструкцију избора 2022.”, рекао је како се “с Комшићем ни у чему не слаже”.

“Он је наметнуо нешто што у БиХ граничи са нападом на Уставни поредак БиХ. Имамо ситуацију да, ако би повукао витални национални интерес народа којег он наводно представља, он не би могао проћи?”, казао је.

Рекао је да је Комшић изабран према изборном закону БиХ, али да је он “узурпатор позиције члана Предсједништва”.

Говорећи о пресудама Хашког суда, рекао је да их све поштује те да свако ко је починио било какво кривично дјело треба одговарати.

“Слажем с Борељом да ми у БиХ морамо наћи мир и кренути напријед, да би били једног дана пуноправна чланица ЕУ”, рекао је.

За главну тужитељку Гордану Тадић закључио је да ради “квалитетно и одговорно” те да се нада да неће дочекати судбину осталих главних тужилаца који нису дочекали крај мандата, преноси телевизија “Н1”.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.