Додик: Звиздић брани увођење унитаризма

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Додик: Звиздић брани увођење унитаризма

Дервента - Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је предсједавајућем Савјета министара Денису Звиздићу, који, како је рекао, брани увођење унитаризма у БиХ, да научи једноставну дефиницију да је БиХ састављена од два ентитета и три конститутивна народа.

На питање новинара у Дервенти да прокоментарише изјаву Звиздића да је спољна политика у БиХ у надлежности нивоа БиХ и да се неће консултовати са нижим нивоима власти, Додик је истакао да је то сва грешка у БиХ.


“БиХ је састављена од два ентитета и три конститутивна народа, а то што је он себи умислио, зато су и пропале четири године овако, јер су они умислили да су неки ђаво изван, да су неко изоловано острво”, рекао је Додик.

Додик ја напоменуо да и у земљама које нису сложене као БиХ, неки мало већи град, који није главни град, утиче на спољну политику те земље.

“Овај народ је коначно видио какву је будалу имао за предсједавајућег Савјета министара. Наравно да ми имамо право да утичемо на то, па ми дајемо тамо легитимитет тога. Он никада не би био предсједавајући Савјета министара да нису ови лузери из Савеза за промјене одлучили да издају Републику Српску и да њему дају сагласност да ради”, додао је Додик.

Он је нагласио да Звиздић ништа није урадио од онога што је навео у свом експозеу и да су са њим у БиХ изгубљене четири године.

Предсједник Српске поручио је Звиздићу да научи једноставну дефиницију да је БиХ, према Уставу, састављена од два ентитета и три конститутивна народа.

“Из тога се све извлачи, нема аутономне приче. Онда у реду ако је то тако, нека нама врате све наше надлежности - војску, финансије...све то пише у Уставу да је наша надлежност, ако је то таква прича као што он прича”, додао је предсједник Српске.

Додик је поручио да у том случају Српској треба вратити војску, јер јој она по Уставу припада, затим фискални систем, јер он по Уставу припада ентитетима, а не заједничком нивоу, укинути Суд и Тужилаштво, јер они не постоје по Уставу БиХ, као ни Агенција за истраге и заштиту /Сипа/.

“То су Звиздићеви покушаји да се неком додвори. Видим ћутали су сви док није кренула америчка Амбасада, послије чијег саопштења сви имају свој став и Станић из Сипе, и Звиздић..”, додао је Додик.

Додик је нагласио да у једној реченици споразума /Савјета министара и УСАИД-а у вези са наводном борбом против криминала и корупције, за који је раније рекао да има скривене и коруптивне намјере/, пише да се на простору цијеле БиХ програми имплементирају без икакве сагласности са ентитетима.

“То је централистичка, унитаристичка мјера, увођење унитаризма у БиХ, то брани Звиздић, а ови наши који сједе тамо као вреће, ништа не разумију и то је тај проблем. У томе је ова Американка /амерички амбасадор у БиХ Морин Кормак/ поштена, они стално желе да разграде и униште Републику Српску и да направе централну и унитарну БиХ, ја то разумијем шта они хоће, али је проблем то што наши људи то тамо ништа не разумију”, истакао је Додик.

Додик је подсјетио и на изјаву министра спољне трговине и економских односа БиХ Мирка Шаровића који је рекао да је гранична политика у надлежности БиХ и да нико у то не треба да се мијеша, а да би када су прошли мигранти рекао да је то проблем ентитета.

“И шта они хоће, да нама кажу да је БиХ изнад?! Ја сањам дан кад БиХ неће ни у ком смислу бити изнад Републике Српске управо због таквих као што су Звиздић, амерички амбасадор...”, рекао је Додик.  

Острашћеност Кормакове и покушаји мијешања у унутрашње ствари БиХ

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је поводом реаговања Амбасаде САД у БиХ на његове наводе о споразуму Савјета министара и УСАИД-а, да је то политика старе администрације Барака Обаме и да нема никакве везе са влашћу Доналда Трампа.
“Ово нема никакве везе са Америком”, рекао је Додик новинарима у Дервети, наводећи да се амбасадор САД у БиХ Морин Кормак увијек оглашава да би оправдали своје мијешање у унутрашње ствари.

Додик је рекао да су паре УСАИД-а “овдје увијек ишле кроз Сорошеве програме, тако и сада”.

“Најчешће се финансирају разни, такозвани, медији који покушавају да прикажу што гору ситуцију овдје и неки појединци који се финансирају да би овдје правили и давали разне инфорамације. Не знам ни шта су написали, али могу само да кажем сретан пут овој амбасадорки једног дана, а ја ћу остати овдје што јесам и више од тога”, нагласио је Додик.

Према његовим ријечима, Американци “све знају, далеко више него било ко”.

“Моја имовина стоји на располагању, она је видљива. Увијек иста тема пред изборе покрене се ова прича. Увијек само Милорад Додик, а шта је са /Мирком/ Шаровићем, /Младеном/ Иванићем или било којим другим политичарем”, навео је предсједник Републике Српске.

Он је упитао “како само Додик и његова имовина”.

“Ништа у посљедње четири године нисам од своје имовине увећао, али то је њихов проблем. Био сам богатији човјек него што сам сада, а што се тиче америчке амбасадорке, то говори само колико је она острашћена и колико је то покушај да се мијеша у унутрашње ствари”, истакао је Додик.

Он је рекао да Кормакова нема мандат садашње власти, него мандат претходне амдинистрације која то ради.

“Ја савршено добро знам шта је Америка, поштујем, али не поштујем њихове људе који често овдје праве више зла, него користи, а она је једна од тих”, навео је Додик.

Према његовим ријечима, Кормакова је “један промашени лик која је овдје сједила само да би се повећала основица на плату кад се врати у Америку”.

“Шта је добро урадила, је лИ има иједан пројекат који је овдје урадила добро, је ли БиХ функционише боље - не, шта се десило, је ли има нешто иза чега она може да се евидентира, нема ништа, само петљање, само подваљивање, стварање негативног, ето шта је она радила овдје”, нагласио је Додик.

Он је додао да је то дио праксе од раније “гдје је УСАИД заједно са Сорошевом агенцијом овдје на терену покушава да моделира политику”.

Предсједник Републике Српске рекао је да има информацију да ће Кормакова отићи из БиХ одмах послије избора. “Стало јој је овдје да остане да би направила што је могуће више нереда”, навео је Додик.

Додик је јуче рекао да споразум Савјета министара и УСАИД-а, у вези са наводном борбом против криминала и корупције, има скривене и коруптивне намјере.

Из Амбасаде САД у БиХ данас је тим поводом саопштено да се “помоћ народа САД користи да би се доказивале невјероватне теорије завјере које су у служби изборних кампања у БиХ”.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.