Додик: СДС, НДП и ПДП промовишу јачање БиХ

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Додик: СДС, НДП и ПДП промовишу јачање БиХ

Бањалука - Предсједник СНСД-а Милорад Додик рекао је да је посебна сједница Народне скупштине Републике Српске показала једну нову концепцију рада и дјеловања представника СДС-а, ПДП-а и НДП-а на нивоу БиХ, а то је промовисање концепта јачања БиХ.

Додик је на конференцији за новинаре у Бањалуци напоменуо да је раније увијек постојала координација између власти у Републици Српској и њених представника у заједничким институцијама БиХ, без обзира ко је чинио ту власт, али да је посебно засједање парламента Српске показало да те координације више нема.

"Засједање републичког парламента показало је да су данас на сцени два непомирљива и различита концепта. СНСД се залаже и увијек ће се залагати за очување статуса Републике Српске, поштовање Устава и закона Републике Српске, као и Устава БиХ и Дејтонског мировног споразума. СНСД никада није одбацио дејтонско уређење БиХ, али јесте оно што је супротно Дејтонском споразуму", истакао је Додик.

Он је навео да је одржавање посебне сједнице Народне скупштине Републике Српске био покушај да се дође до компромиса у вези са питањима важним за Српску, да се евидентирају пропусти, поправе направљене грешке у раду и да се види како даље сарађивати и радити за добробит Републике Српске и њеног народа.

Додик је најавио да ће 5. новембра, на позив Његове светости патријарха српског Иринеја, присуствовати састанку представника политичких партија из Српске на којем ће бити ријечи о уговору БиХ и Исламске заједнице.

Додик: Српска најбоље уређена у односу на окружење

Предсједник СНСД-а Милорад Додик рекао је данас да је Република Српска најбоље уређена у односу на окружење, о чему говори податак да је упркос општој галами и покушајима да се све сведе на политичке тривијалности, успјела да у овој години обезбиједи раст домаћег друштвеног производа за око два и по одсто, што је више него у ФБиХ, Србији, Хрватској.
"Због опште галаме потпуно се игнорише чињеница да је Српска у свом фискалном систему, због боље организације институција које се баве тиме, прикупила близу сто милиона средстава више него прошле године и то у условима смањених стопа и свега што се чинило посредством Економске политике", поручио је Додик.

Он је додао да Српска редовно измирује све своје обавезе и ради озбиљне послове на инвестицијама.

"У овом тренутку процјена је да ће у буџету од 2, 53 милијарде КМ, недостајати можда 40 милиона КМ, управо захваљујући повећању прихода које смо обезбиједили бољом наплатом", рекао је Додик.

Он је истакао да ће на прољеће идуће године бити пуштен дио ауто-пута Бањалука - Добој, од Лакташа до Друговића, као и да ће почетком децембра почети са радом кровна производња Термоелектране "Станари".

Додик је рекао да су завршени многи капитални пројекти, као и да Српска није имала велику инфлацију, смањила је број незапослених, те задржала принцип плаћања здравственог осигурања сваком пријављеном незапосленом на Заводу за запошљавање.

Рихватљиве резолуције о Дејтону, али без политизације

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да прихвата сваку резолуцију о спровођењу Дејтонског споразума ако је њен порив да се наброји шта је урађено, шта није и шта је предвиђено Уставом или гдје је прекршен, без обзира одакле долазила, па чак и из Америке, али ако постоји политизација, то онда доноси неко друго свјетло. Коментаришући писање "Дневног аваза" да Конгрес САД припрема опширну резолуцију, у којој се од предсједника Барака Обаме тражи именовање специјалног представника за Балкан чији би задатак био да оцијени провођење Дејтона и његове ефекте, Додик је рекао да се мора видјети ко су предлагачи резолуције и шта се жели постићи, те да ли је то прича која се могла чути од амбасадора САД у БиХ Морин Кормак, да Дејтон није састављен како би трајао вјечно.

"Могуће је да се БиХ развија и да иде даље на бази Дејтонског мировног споразума. Нисам против да разговарамо са другим ентитетом и поздрављам стабилизацију прилика у ФБиХ, те вјерујем да ћемо имати прилику за јасан, уставан, политички дијалог са институцијама ФБиХ", рекао је Додик новинарима у Бањалуци.

Он је истакао да у вези са резолуцијом све зависи од њене намјере.

"Не можемо спријечити да било који конгрес или законодавно тијело донесе такву одлуку, али не би било добро да буде искориштена за још једно оправдавање политичког насиља високих представника на овим просторима", оцијенио је Додик.

Он је рекао да се противи да се политичком ароганцијом и силом прикрију промјене које су ван устава и закона, провођене много година уназад одлукама високог представника.

"Ми смо за то да сједнемо и видимо свако од тих питања које нема довољно уставног капацитета и да га поново ставимо на дневни ред, што Бошњаци наравно не желе и имају заштиту међународног фактора, те сматрају да оно што су добили не може бити питање разговора и то је сав проблем и Суда и Тужилаштва и многих других ствари", рекао је Додик.

Он је додао да "Дневни аваз" који је објавио овај текст "свашта пише, али да ово није немогуће и да то није нова тема".

"Често чујемо приче о неким резолуцијама, декларацијама. Немамо ништа против да се на свјетском нивоу, имајући у виду да је Дејтонски мировни споразум свјетски капацитиран, међународни договор, објективно сагледа шта је урађено и шта је поштивано од његових прописа", рекао је Додик.

Он је истакао да у том погледу прихвата оцјену било ког независног тијела из свијета.

"Прихватам сваку декларацију ако је њен порив да се наброји шта је урађено, шта није и шта је предвиђено Уставом или гдје је прекршен без обзира на то одакле долазила, па чак и из Америке", закључио је Додик.

Поводом 20 година од потписивања Дејтонског мировног споразума и окончања крвавог рата у БиХ, Конгрес САД припрема опширну резолуцију, у којој се од предсједника Барака Обаме тражи именовање специјалног представника за Балкан, чији би задатак био да оцијени спровођење Дејтона и његове ефекте, пише данашњи "Дневни аваз".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.