Додик – Мун: Што прије приступити испуњавању услова из Мапе пута

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Додик – Мун: Што прије приступити испуњавању услова из Мапе пута

Бањалука - Предсједник Републике Српске Милорад Додик данас је у разговору са амбасадором САД у БиХ Патриком Муном поновио спремност Републике Српске да се што прије приступи рјешавању услова из Мапе пута, преносе агенције.

Додик је информисао амбасадора САД у БиХ да предизборна кампања протиче у демократској атмосфери и предочио му очекивања од предстојећих локалних избора, саопштено је из кабинета предсједника Републике Српске.

Саговорници су током састанка разговарали и о рјешавању питања имовине, као и о осталим актуелним питањима у Републици Српској и БиХ.

Српска опредијељена за борбу против корупције

Предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић у разговору са амбасадором САД у БиХ Патриком Муном истакао је да је Република Српска опредијељена за борбу против корупције.

Осим о борби против корупције, премијер Џомбић и амбасадор Мун разговарали су и о другим актуелним питањима у Српској и БиХ, саопштено је из Бироа Владе Републике Српске за односе с јавношћу.

На данашњем састанку у Бањалуци разговарано је и о утицају кризе у еврозони на економску ситуацију у Републици Српској, а посебна пажња посвећена је ситуацији и посљедицама након уласка Хрватске у Европску унију.

Разговарано је и о стварању предуслова за директна страна улагања.

Премијер Џомбић појаснио је да Република Српска, упркос кризи, обезбјеђује директна страна улагања, прије свега у инфраструктуру и енергетику, наводи се у саопштењу.

Џомбић је упознао амбасадора Муна да ће нови стендбај-аранжман са Међународним монетарним фондом дати додатни стимуланс Републици Српској и кредибилитет код међународних финансијских институција и додао да је Српска ипак била спремна да, у случају изостанка стендбај- аранжмана, испуни унутрашње и иностране обавезе.

Амбасадор Мун је честитао премијеру Џомбићу на испуњавању услова за добијање стендбај-аранжмана са Међународним монетарним фондом.

Избори да протекну у демократској атмосфери

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић и амерички амбасадор у БиХ Патрик Мун изразили су очекивање да ће предстојећи избори протећи у демократској атмосфери, уз оцјену да је важно да се изборни процес у Сребреници одвија толерантно и транспарентно.

Радојичић и Мун сагласили су се о потреби брзог рјешења провођења одлуке Европског суда за људска права у предмету “Сејдић и Финци” и договора о механизмима координације на европском путу, као услова за ратификовање Споразума о стабилизацији и придруживању и подношења кредибилне апликације за статус кандидата за чланство у ЕУ.

Саговорници су оцијенили да међу осталим условима из пакета “пет плус два” посебно мјесто заузима рјешавање проблема војне и државне имовине, те да треба наставити операционализацију договора који су о овом питању раније постигли лидери “шесторке”, саопштено је из кабинета предсједника Народне скупштине Српске.

Мун је појаснио и иницијативу за разговоре о структурним промјенама у ФБиХ, који би наредних мјесеци требало да се воде с циљем побољшања функционалности и организованости овог ентитета.

Амерички амбасадор представио је данас и новог замјеника шефа мисије Амбасаде САД Николаса Хила и новог шефа канцеларије у Бањалуци Арона Швебела.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.