Будимир: БиХ земља високог ризика од тероризма

Г.С.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Жељко Будимир Фото: Срна | Жељко Будимир

БАЊАЛУКА - Министар унутрашњих послова Републике Српске Жељко Будимир упозорио је да је БиХ земља високог ризика када је ријеч о опасности од тероризма, јер се у њу враћа више од 100 људи који су били у "Исламској држави".

- То нам говори да ћемо се сусрести са људима који имају борбено искуство и одређене тактичке вјештине који могу бити искориштени у будућности за нешто слично - рекао је Будимир новинарима у Бањалуци.

Он је изразио наду да до тога неће доћи и да је сарадња са свим полицијским агенцијама у БиХ на високом нивоу.

Будимир је уочи предавања ученицима Средње школе унутрашњих послова и кадетима Полицијске академије поводом обиљежавања 11 година од терористичког напада на Полицијску станицу у Зворнику истакао да је код превенције тероризма најважније његово разумијевање и оперативни рад на терену.

Он је напоменуо да се на том питању континуирано ради са кадетима у Полицијској академији, ученицима у Средњој школи унутрашњих послова, те студентима на Факултету безбједносних наука.

- Када употријебимо Специјалну антитерористичку јединицу, можемо рећи да нисмо успјели и да користимо крајњу инстанцу борбе против тероризма - рекао је Будимир.

Он је указао да тероризам у 21. вијеку носи нове изазове и нову организацију.

- Као што се мијења природа рата, уз кориштење друштвених мрежа и интернета, као специфичних средстава комуникације и размјене података, те вјештачке интелигенције, мијења се и природа тероризма и терористичких напада - рекао је Будимир.

Полицајац Републике Српске Драган Ђурић убијен је 27. априла 2015. године у терористичком нападу исламисте на полицијску станицу у Зворнику.

Убица је идентификован као Нердин Ибрић (24), исламски фанатик из села Сапна, код Зворника.

У том терористичком нападу рањени су полицајци Жељко Гајић и Стево Миловановић.

Жељко Будимир изјавио је да је сваки полицијски и државни службеник и намјештеник који поступа супротно закону кажњен и удаљен из система, те истакао да ресорно министарство транспарентно објављује податке о томе.

Не кријемо ништа

Будимир је рекао да су у Плану интегритета МУП-а Републике Српске 2026-2028. године транспарентно објављене ствари које се тичу Министарства и проблема са којима се сусреће и против којих се бори.

- Када имате 7.233 запослена и имате 100 људи који су имали одређену врсту проблематике, јасно је да је то статистички јако мало и да је тај број више него задовољавајући - рекао је Будимир новинарима у Бањалуци.

Са друге стране, додао је он, објављивање тих података указује да Министарство ништа не крије, те да сваки полицијски и државни службеник и намјештеник који поступа супротно закону бива кажњен и удаљен из система.

- Ово је показатељ да је наш систем здрав, а не слаб. Ништа не кријемо - рекао је Будимир.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.