Фото: Боснић враћен иза решетака
Сарајево - Вођа вехабијске заједнице у БиХ Хусеин Билал Боснић враћен је у петак ујутро у притвор након што је у понедјељак одлуком Суда БиХ пуштен на слободу.
Према одлуци Апелационог вијећа Суда БиХ Боснић, који је осумњичен за тероризам, може остати у притвору 25 дана.
- Апелационо вијеће Суда БиХ усвојило је жалбу Тужилаштва БиХ уложену дан након Боснићевог пуштања из притвора. Усвојене су све тачке жалбе, а притвор му је поново одређен због опасности од бијега, утицаја на свједоке, али и понављања кривичног дјела - рекао је тужилац Тужилаштва БиХ Дубравко Чампара који ради на овом предмету.
Додао је да је полиција по Боснића, који је прије три мјесеца ухапшен у полицијској акцији Агенције за истраге и заштиту БиХ (SIPA) кодног назива "Дамаск", дошла у четвртак увече, а затим спроведен у притвор.
- Имамо довољно доказа против Боснића. Оптужница ће бити подигнута за десетак дана - рекао је Чампара.
Боснићу се на терет ставља да је организовао терористичке групе, јавно подстицао на терористичке активности и врбовао џихадисте за одлазак на ратишта у Ирак и Сирију гдје су многи изгинули у редовима терористичке организације Исламска држава.
Одлука о пуштању Боснића из притвора била је изненађујућа јер је донесена само два дана послије највеће акције у послијератној историји Аустрије усмјереној против тероризма и сарадника Исламске државе у којој су ухапшени и његови сарадници. Боснића је на слободу уз мјере забране пустило првостепено вијеће Суда БиХ које су чинили Изо Танкић, Биљана Ћуковић и Хасија Машовић. Како "Глас Српске" сазнаје од извора блиских Суду БиХ та одлука изазвала је негодовање у Амбасади САД у Сарајеву. Револт у америчкој амбасади је оправдан јер је Стејт департмент прошлог мјесеца саопштио да у 14 земаља, међу којима је и БиХ, шаљу федералне тужиоце и више савјетнике у области спровођења закона како би помогли у истрази и привођењу правди страних терористичких бораца који ратују у Сирији.
Опширније прочитајте у штампаном или електонском издању "Гласа Српске"
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.