Фото: Апетити порасли за 253 милиона КМ
Сарајево - Трећина институција на нивоу БиХ затражила је за идућу годину из заједничке касе и по неколико десетина милиона марака више него у овој години и то за додатна запошљавања, набавке разне опреме, али и обнављање возног парка.
Подаци из Нацрта оквирног буџета од 2017. до 2019. године, који је недавно добио зелено свјетло Савјета министара БиХ, показују да поједине институције иако имају вишемилионске буџете, нису тиме задовољне.
Буџетски оквир од 950 милиона КМ годинама је непромијењен, али захтјеви за другачијом прерасподјелом стижу пред свако планирање буџета институција.
Тако су овога пута више новца за идућу у односу на текућу годину затражиле 22 институције. Када се подвуче црта, у Савјету министара су израчунали да су захтјеви институција тешки чак 253,6 милиона КМ.
Надлежни у Министарству одбране (МО) БиХ процијенили су да им треба додатних 64,7 милиона КМ. Новац би, како кажу, уложили у набавку материјала, одржавање опреме и објеката, уговорене услуге, али и набавку моторних и ваздухопловних возила.
Њих у стопу прати Служба за заједничке послове институција БиХ, којој, према мишљењу њених руководилаца, недостаје 48 милиона марака да спроведе све планове, за додатно запошљавање 35 људи, те за материјалне трошкове који ће им "искрснути" у складу са новопреузетим објектима.
Министарство за људска права и избјеглице БиХ затражило је 40,1 милион више и то за спровођење анекса седам из Дејтона, те за ново запошљавање и набавку нових теренских возила.
Додатном новцу се нада и Управа за индиректно опорезивање (УИО) БиХ јер надлежни рачунају да ће им бити потребно још 48 милиона КМ. Само запошљавање 265 особа ће их коштати око 6,8 милиона КМ. Разлог ових повећања у УИО, појаснили су у Савјету министара, је остваривање пуне запослености према правилнику о унутрашњој организацији и систематизацији радних мјеста, а у плану им је изградња граничних прелаза и побољшање услова рада на прелазима.
На листи оних са већим апетитима је и Министарство иностраних послова БиХ. Сматрају да им за редовно извршавање обавеза у идућој години требају још 8,4 милиона КМ, у 2018. години пет, те 5,4 милиона у 2019. години. Разлог су вишегодишња улагања, реконструкција и улагање у објекте дипломатско-конзуларних представништава.
Планирају и измјену столарије у сједишту МИП-а БиХ, али и реконструкцију објеката које је БиХ добила кроз сукцесију и то у Ослу, Мадриду, Бечу, Будимпешти, Вашингтону и Отави.
- Плате и накнаде су веће у односу на 2016. годину највећим дијелом због доношења нове одлуке о висини основице за обрачун плата запослених у ДКП-овима. До тога је дошло због изузетно великог скока курса неких валута у којима се исплаћује плата запосленима у ДКП мрежи - нагласили су у Министарству финансија и трезора БиХ.
Обавјештајно-безбједносна агенција (ОБА) затражила је 5,4 милиона КМ више и то за запошљавање, текуће одржавање и уговорене услуге због, како су навели, увођења едукација.
У Савјету министара БиХ су казали да неће бити пробијања буџетског оквира од 950 милиона КМ, али да забрињава што велики број институција нема довољно осјећаја за штедњу.
- И даље је присутан проблем недефинисања уштеда од стране корисника - казали су у Савјету.
Бивши посланик у Парламенту БиХ и замјеник предсједавајућег Комисије за финансије и буџет БиХ Бошко Томић истиче да је сасвим јасно да се у БиХ само повећава број запослених, али и цифре у буџету.
- Штедња се само спомиње, а када је ријеч о том питању апсолутно ништа се не ради. Потребно је смањити број запослених, али и укинути агенције које служе само за ухљебљавање појединаца - казао је Томић.
Наглашава да је и Нацрт оквирног буџета од 2017. до 2019. године, који је добио зелено свјетло од Савјета министара поражавајући.
- Овај документ нам говори да су властима на нивоу БиХ најважније институције, а све остало је у другом плану - истакао је Томић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике