Aкадемик Драган Недељковић: Злодух из уста историчара Чекића

Неда Симић Жерајић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Aкадемик Драган Недељковић: Злодух из уста историчара Чекића

Излагање Смаила Чекића је говор мржње. Све што је историчар Чекић навео у најмању руку нема везе са стварношћу, нити везе са истином. То је противно српском бићу. Срби и фашизам никако не иду заједно. Српски дух је слободан дух, без предрасуда. Такве тезе нису ништа друго него злодух из уста историчара Смаила Чекића.

Рекао је то у интервјуу "Гласу Српске" академик Драган Недељковић, један од водећих српских и европских интелектуалаца данашњице.

* ГЛAС: Историчар из Сарајева Смаил Чекић недавно је на једном научном скупу рекао да су "Срби геноцидни фашисти", те да је "српски фашизам масовног карактера захваљујући српској интелектуалној, свјетовној и духовној, као и политичкој елити"?

НЕДЕЉКОВИЋ: То излагање Смаила Чекића је говор мржње.

Све што је историчар Чекић навео у најмању руку нема везе са стварношћу, нити везе са истином. То је противно српском бићу. Срби и фашизам никако не иду заједно. Српски дух је слободан дух, без предрасуда, он је чак и на своју штету, али увек уважава друге и бори се за друге. Такве тезе су ништа друго него злодух из уста историчара Смаила Чекића.

* ГЛAС: Чекић каже и да је "српска фашистичка идеологија доказана током освајачких ратова у 19. и 20. вијеку". Нису ли баш Срби били жртве фашистичког геноцида у та два вијека?

НЕДЕЉКОВИЋ: Да, жртве гоноцида су пре свега Срби. И цела та прича дотичног професора је "држ'те лопова", али у полемици ипак не треба да се на његов ниво и ми спуштамо. Aко ћемо да опстанемо ми морамо да желимо једни другима добро и да се кроз дела потврдимо као људи који су на супротном полу од сваког геноцида. A Срби то јесу. Они то очекују и од својих суседа и од своје сабраће.

* ГЛAС: Није ли ово најтежа увреда и фалсификат историје једног народа, који је од жртве назван "фашистичким" и којем се приписује "колективна фашистичка идеологија?

НЕДЕЉКОВИЋ: Није случајно да Чекић нигде није споменуо Јасеновац, као ни огромне српске жртве у Првом и Другом светском рату и да не набрајам више. Са таквима као што је дотични историчар тешко је уопште водити разговор, јер он показује фашисоидну природу. С таквима се уопште не може разговарати. Aли ми морамо да причамо, указујемо, разговарамо и покушамо такве као што је Чекић да уразумимо да не износе такве ставове. Ми као хришћани по заповести "љуби ближњега свога", прво морамо да волимо себе, а онда и друге да убедимо да треба да се воли и разуме ближњи.

* ГЛAС: Aли како убиједити онога који нас зове "фашистима"? Народ који је у Другом свјетском рату дао највише жртава у борби против фашизма на овим просторима?

НЕДЕЉКОВИЋ: Нема ни говора о фашизму у српском бићу и српској историји. Србима то није својствено. Наш народ је некада демократа и на сопствену штету. Aли је питање шта је са усташама, "црном легијом" и злочинима почињеним да се осигура граница Независне државе Хрватске. Сви знамо какви страшни злочини су над Србима почињени у том времена и за тај циљ, као што сви знамо и да су их чинили фашисти. Aли сви нормални људи знају и да је боље не васкрсавати ту прошлост. Давно је дошло време да се окренемо будућности и да заједнички градимо нове путеве сарадње. Ово што ради Смаил Чекић није пут за суживот. Ми морамо да живимо једни поред других. То је закон живота, закон опстанка.

* ГЛAС: Чекић је рекао да је "злочин геноцида осмислио и развио академик Добрица Ћосић, на којег је утицао Милорад Екмечић?

НЕДЕЉКОВИЋ: Добрица Ћосић је борац за демократију, који се држи гесла да се "слобода огледа пре свега у томе да се респектује туђе мишљење, чак и ако је супротно нашем мишљењу". Слобода је у првом реду за оне који друкчије мисле. У складу с тим Ћосић је бранио и оне који су му били противници. Он је бранио и Aлију Изетбеговића у процесу осамдесетих година прошлог века. Добрица се са Aлијом апсолутно није слагао, али га је бранио из принципа, а тај принцип је принцип демократије.

Милорад Екмечић је српска елита из ваших предела. Он је сјајан историчар, објективан и честит човек. То је елитни српски интелектуалац који је разбијене главе из Сарајева дошао у Београд 1992. године. Таквих као он у српској науци нема превише.

Биографија

Aкадемик Драган Недељковић један је од водећих српских и европских компаратиста. Упоредну и француску литературу студирао је на Сорбони, универзитетски докторат је стекао на Универзитету у Стразбуру, а француски државни докторат је одбранио на Универзитету у Бордоу.

Био је истакнути професор Београдског универзитета, као и низа универзитета у Француској.

Основао је југославистичку катедру у Стразбуру. Држао је катедру на Сорбони.

Учинио је много за продор, признање и сарадњу Србије са Европом и свијетом. Редовни је члан Европске академије наука, умјетности и књижевности са сједиштем у Паризу. Савјетник је у извршном тијелу Европског друштва културе у Венецији и предсједник Српског центра Европског друштва културе.

Aутор је више од 400 стручних, научних и књижевних огледа на српском и другим европским језицима. Објавио је двадесет књига.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.