За два школарца потрошили просјечну плату

Nezavisne.com
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: За два школарца потрошили просјечну плату

Бањалука - Опремање два основца у школу родитељима у РС је из џепа избило цијелу просјечну плату, па иако је радостан догађај испраћати дјецу у школске клупе, одрасли се хватају за главу јер су новчаници остали празни за зимницу и набавку огрева.

Школска грозница кулминира у књижарама и тржним центрима, који се утркују у понуди и акцијским цијенама.

 Поред набавке уџбеника, трошак за родитеље представља школски прибор, опрема за физичко васпитање, мјесечне карте те набавка одјеће и обуће.

Ако се томе додају остали септембарски трошкови, попут припреме зимнице или дрва, плус стандарни мјесечни трошкови, једно просјечно домаћинство које има школарце у кући у мјесецу највећих издатака очекује финансијски колапс, а од просјечне плате од 828 марака није остао ни фенинг.

 "Да нема позајмице не знам како бисмо прегурали септембар. Ове године нисмо ни ишли на море јер имамо два школарца, којима морамо обновити гардеробу, односно купити патике и тренерке, а и старе торбе замијенити", каже Мара Т. из Бањалуке.

Јефтиније ће проћи родитељи школараца првог и другог разреда, којима Министарство просвјете и културе РС омогућује бесплатне уџбенике, а за те намјене ове године издвојено је 950.000 КМ.

"Према садашњим подацима, има 9.676 ученика првих разреда и 10.202 ученика других разреда основних школа. Тачне податке о броју ученика имаћемо када нам школе доставе годишње програме рада", наводе из Министарства.

Пошто су пред ученицима и нови уџбеници, у које спадају и језици, који су уједно и најскупљи, мало тога моћи ће се искористити од прошлих генерација.

Зато је, према ријечима трговаца, куповина на неколико рата оно за чиме често родитељи посежу.

 У ФБиХ ситуација је слична, а цијене књига разликују се по кантонима.

Како су федерални медији објавили, бесплатне књиге добиће само првачићи у стању социјалне потребе.

У ту сврху из Федералног министарства образовања и науке осигурано је око 600.000 КМ.

Како смо сазнали од продавача, књиге се поједничано у књижарама у ФБиХ крећу од 8,5 до 10,5 КМ, док су језички уџбеници три пута скупљи.

Школски прибор је такође неопходан, па тако мање свеске коштају од пола марке до 0,80 КМ, велике од 1,10 до двије КМ.

Цијене руксака се крећу од 25 до 80 КМ. Посебан трошак родитељима представаља куповина обуће и одјеће, па тако патике коштају тридесетак КМ на пијаци, док су у радњама од 50 КМ па надаље.

Комплет тренерка кошта од 30 КМ у зависности од марке и квалитета, хлаче су од 25 КМ, а мајице дугих рукава од 15 КМ.

"За куповину одјеће и обуће треба доста. Некад се на пијаци могло јефтиније пазарити, али сад су ми пијаце најскупље. Радње знају имати снижења током љета па тако цијело љето помало купујемо ако нам наиђе нешто повољно. Купили смо љетос једне дубоке патике на снижењу за 36 КМ у спортској радњи, што ми је јефтиније него пијаца, гдје је роба неквалитетна, а цијене су им баш високе", навела је Бањалучанка Сузана М., која има два школарца.

Она је додала да није сигурна колико ће тачно изаћи опремање дјеце узраста девет и дванаест година у школу, али да ће и поред већ купљених ствари током љета ипак цијелу августовску плату потрошити за то.

Подсјећамо, школска година у РС почиње у петак, а у ФБиХ 4. септембра.

Цијене књига и школског прибора (у РС)

Уџбеници 88 - 200 КМ (зависно од разреда)

Ђачка торба 25 - 80 КМ

Перница 3 - 15,50 КМ

Свеска 0,50 - 0,80 КМ

Оловка 0,30 - 0,50 КМ

Техничка оловка 0,50 - 6,80 КМ

 Гумица 0,20 - 3 КМ

Блок 0,80 - 1 КМ

Дрвене бојице 1,20 - 12 КМ

Фломастери 2 - 6 КМ

 Рачунаљка 3 - 6 КМ + одјећа и обућа

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.