Фото: Глас Српске
| Витезови Тврдимића оживјели средњи вијек за дјецу и одрасле
Источно Сарајево - Излетиште Тврдимићи у општини Источно Ново Сарајево данас је мјесто окупљања свих љубитеља средњег вијека, витештва и породичне забаве.
Данашњи „Витезови Тврдимића“ су први средњовјековни фестивал, јединствен културно-историјски догађај намијењен свим генерацијама, који је окупио велики број дјеце.
Малишани из Удружења „Мали истраживачи“ у костимима витезова, дама и занатлија отворили су фестивал, који је организован у оквиру манифестације „Љето у Источном Новом Сарајеву“.
Организатор фестивала Зоран Ковачевић истакао је да су данас Тврдимићи мјесто окупљања свих љубитеља средњег вијека, витештва и породичне забаве.
- Посјетиоци имају прилику да закораче у аутентично уређено средњовјековно село, гдје их очекују витешке борбе, прикази историјског оружја и оклопа, радионице старих заната, стреличарство, мачевање, традиционалне игре, предавања, школица јахања и бројни едукативни садржаји - рекао је Ковачевић, истичући да ће дјеци презентовати колико је значило бити витез и каква је то била част.
Ковачевић је истакао да им је циљ да дјецу бар један дан одвоје од телефона и врате их у средњи вијек, да виде како се тада живјело и шта је значило витештво.
Он је рекао да током дана посјетиоце очекују предавања о средњем вијеку, креативне радионице за дјецу, спортско-забавни садржаји, као и велики витешки мегдан за руку принцезе, који ће бити централни догађај фестивала.
Ковачевић је напоменуо да су ту витезови из „Црног гаврана“, „Зеленог барјака“ и Удружења „Моје Лазарево“, који су дошли да помогну да се оживи средњи вијек. Он је најавио да ће се фестивал наредне године ширити и да ће трајати три дана.
Алекса Црквењаков из Удружења „Зелени барјак“ из Новог Сада истакао је да се они баве очувањем средњовјековне баштине из Војводине, као и очувањем и реконструкцијом заборављених заната и борилачких вјештина.
- Ово чиме се бавимо треба да упозна што већи број људи и заиста су обезбиједили много лијеп простор - оцијенио је Црквењаков.
Његов колега из Удружења Ненад Илић рекао је да су ту и да организују неколико дуела како би приближили начин на који су те борбе некада изгледале.
- Причаћемо дјеци и о оклопима и о томе какве борилачке вјештине витезови користе, да бисмо дјеци приближили витезове и њихове вјештине - рекао је Илић.
Марко Боксић из Удружења „Зелени барјак“ из Новог Сада напоменуо је да се баве реконструкцијом витешких вјештина и заната.
- Надамо се да ћемо оправдати очекивања. Тренутно нас има петнаестак и ово је једна врста хобија која се ради из страсти, љубави и из неких врлина које су изумрле у модерном свијету и ми покушавамо да их оживимо - напоменуо је Боксић.
Он је напоменуо да данас нема кројача који је вољан и спреман да шије оно што је потребно витезовима, те да углавном све раде сами.
- Ово што је на нама углавном сами правимо, а неке ствари набављамо из иностранства, као што су неке врсте оклопа и оружја - рекао је Боксић и додао да имају радионицу која се бави кожарством, дрвенаријом, металургијом и тканином, те да су сами правили и шаторе и костиме.
Стреличарство, мачевање и двобоји
Алекса Ивановић из Клуба „Црвени гавранови“ из Новог Сада рекао је да је дошао на фестивал да покажу умијећа, занате и борилачке вјештине из 12. и 13. вијека.
- Ово је заиста лијепо мјесто и драго ми је да све ово видимо на једном мјесту. Драго ми је што сам овдје позван. Представићу се и стреличарством и историјским мачевањем, а биће и двобој и масовна борба - рекао је Ивановић.
На коњу Силверу на Тврдимиће је дошла Мија.
Рекла је да је заиста прекрасно што су ове витешке вјештине доселиле на Тврдимиће.
- Вјерујем да ће им посебну драж дати и мој коњ Силвер - рекла је Мија.
Организатор фестивала је продукција „МР два“ из Источног Сарајева, удружење које кроз позориште, филм, едукативне програме и различите умјетничке активности жели унијети нову енергију у културни живот града.
Организацијом фестивала „Витезови Тврдимића“ удружење настоји да споји историју, културу, образовање и забаву у манифестацију која ће постати препознатљив догађај и нова туристичка атракција регије.
Улаз за све посјетиоце је бесплатан, као и превоз са Трга Србије.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.