Вирус корона повећао смртност међу пензионерима

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Вирус корона повећао смртност међу пензионерима

ДОБОЈ - Предсједник Удружења пензионера у Добоју Рајко Глигорић рекао је да је велики број пензионера са овог подручја преминуо од посљедица вируса корона, те изразио бојазан да ће из тог разлога ове године смртност бити већа и до 20 пута у односу на претходну годину.

Глигорић је рекао Срни да је, према подацима Фонда пензијско-инвалидског осигурања Републике Српске, на подручју Добоја укупно евидентирано 10.437 пензионера, од тога је 7.700 чланова овог удружења.

Он је напоменуо да је Удружење с појавом вируса корона од марта у потпуности промјенило комплетан годишњи програм рада, одгођене су све активности, а рад стручне службе се свео на пријем захтјева породица преминулих пензионера за исплату једнократне помоћи, подјелу једнократних помоћи, подјелу средстава из касе узајамне помоћи и на набавку угља.

Глигорић је истакао да су пензионери веома одговорна популација свјесна тежине новонастале ситуације, те да нису имали повећан број захтјева за једнократном новачаном помоћи од уобичајеног или других економских притисака.

“Почетком пандемије исказано је интересовање за заштитну опрему која је обезбијеђена из два извора, и то 5.000 заштитних маски које су поклон предсједника Републике Српске Жељке Цвијановић, те 10.000 заштитиних маски које су обезбиједили град Добој и Развојни програм УН-а”, навео је Глигорић.

Удружење и даље врши планску подјелу заштитних маски, а Глигорић је најавио да ће, по утврђеном правилнику, извршити исплату једнократних новчане помоћи од по 50 КМ за најугроженије чланове.

Због епидемије повећао се, каже, број захтјева за за средствима касе узајмане помоћи, махом за набавку намирница, лијекова, плаћање режија или регистрацију возила.

Глигорић је истакао да је каса узајамне помоћи нешто најбоље што је стручна служба понудила као услугу својим члановима, да је то мала банка Удружења у коју се може укључити сваки члан са минималном мјесечном чланрином од пет КМ, а послије пола година пензионери могу поднијети захтјев за позајмице.

Захваљујући туристичким ваучерима, пензионери су се, према ријечима Глигорића, поново активирали када је ријеч о бањском лијечењу, а најатрактивнија дестинација им је Здравствено-туристички центар “Бања Врућица” код Теслића.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.