Фото: Сложене процедуре лијечења доступне и у Српској
БAЊA ЛУКA - Захваљујући улагањима у здравствени сектор у Српској, број пацијената из РС који се упућују на лијечење у иностранство смањује се из године у годину.
Ово је "Гласу Српске" рекла службеник за односе с јавношћу Фонда здравственог осигурања РС Николина Душанић и додала да је у првих девет мјесеци ове године на лијечење изван РС упућено око 5.800 пацијената. На лијечење у иностранство прошле године отишло је око 7.500 пацијената.
- Од 2006. године константно се смањивао број услуга које нису могле да се ураде у болницама у Српској због чега су становници упућивани на лијечење у иностранство - казала је Душанићева.
Она је појаснила да се углавном радило о сложеним дијагностичким процедурама, као што је коронарографија и уградња стента, а то је сада могуће у Клиничком центру у Бањој Луци.
- У наредном периоду наставиће се са стратешким инвестирањем у здравство. У оквиру тога почела је изградња Центра за радиотерапију у бањолучком Клиничком центру, а планирана је и изградња Центра за кардиохирургију тако да неће више бити потребе да се у иностранству лијече пацијенти обољели од кардиоваскуларних и малигних болести - рекла је Душанићева.
Она је навела да осигураници Фонда имају право на лијечење изван Српске само онда када лијечење није могуће провести у здравственим установама у РС и у установама са којима Фонд има потписан уговор о сарадњи.
- Фонд сноси све трошкове лијечења за осигуранике који се лијече у болницама изван РС са којима он има потписан уговор, осим дијела партиципације за осигуранике који нису ослобођени те обавезе - истакла је Душанићева.
Aко је пацијент сам куповао лијекове током хоспитализације, истиче Душанићева, може да поднесе захтјев да му се трошкови рефундирају.
- Уз захтјев, поред оригиналног рачуна, пацијенти требају приложити потврду из болнице да тих лијекова није било и да их је пацијент куповао сам. Aко је пацијент хитно упућен на лијечење у иностранство, без претходно прибављеног одобрења о лијечењу изван РС, може да преда захтјев за рефундацију трошкова - рекла је Душанићева.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике