Foto: Složene procedure liječenja dostupne i u Srpskoj
BANjA LUKA - Zahvaljujući ulaganjima u zdravstveni sektor u Srpskoj, broj pacijenata iz RS koji se upućuju na liječenje u inostranstvo smanjuje se iz godine u godinu.
Ovo je "Glasu Srpske" rekla službenik za odnose s javnošću Fonda zdravstvenog osiguranja RS Nikolina Dušanić i dodala da je u prvih devet mjeseci ove godine na liječenje izvan RS upućeno oko 5.800 pacijenata. Na liječenje u inostranstvo prošle godine otišlo je oko 7.500 pacijenata.
- Od 2006. godine konstantno se smanjivao broj usluga koje nisu mogle da se urade u bolnicama u Srpskoj zbog čega su stanovnici upućivani na liječenje u inostranstvo - kazala je Dušanićeva.
Ona je pojasnila da se uglavnom radilo o složenim dijagnostičkim procedurama, kao što je koronarografija i ugradnja stenta, a to je sada moguće u Kliničkom centru u Banjoj Luci.
- U narednom periodu nastaviće se sa strateškim investiranjem u zdravstvo. U okviru toga počela je izgradnja Centra za radioterapiju u banjolučkom Kliničkom centru, a planirana je i izgradnja Centra za kardiohirurgiju tako da neće više biti potrebe da se u inostranstvu liječe pacijenti oboljeli od kardiovaskularnih i malignih bolesti - rekla je Dušanićeva.
Ona je navela da osiguranici Fonda imaju pravo na liječenje izvan Srpske samo onda kada liječenje nije moguće provesti u zdravstvenim ustanovama u RS i u ustanovama sa kojima Fond ima potpisan ugovor o saradnji.
- Fond snosi sve troškove liječenja za osiguranike koji se liječe u bolnicama izvan RS sa kojima on ima potpisan ugovor, osim dijela participacije za osiguranike koji nisu oslobođeni te obaveze - istakla je Dušanićeva.
Ako je pacijent sam kupovao lijekove tokom hospitalizacije, ističe Dušanićeva, može da podnese zahtjev da mu se troškovi refundiraju.
- Uz zahtjev, pored originalnog računa, pacijenti trebaju priložiti potvrdu iz bolnice da tih lijekova nije bilo i da ih je pacijent kupovao sam. Ako je pacijent hitno upućen na liječenje u inostranstvo, bez prethodno pribavljenog odobrenja o liječenju izvan RS, može da preda zahtjev za refundaciju troškova - rekla je Dušanićeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike