Разматрају могући стечај Завода

М. Ч.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Разматрају могући стечај Завода

БAЊA ЛУКA - Радници Урбанистичког завода РС који су већ четврти дан у генералном штрајку тражиће састанак са представницима Владе РС да би се видјело каква ће бити судбина радника ако Завод оде у стечај.

Рекао је то "Гласу Српске" предсједник Синдиката Урбанистичког завода Игор Кљајић и поновио да ће штрајк трајати док послодавац не испуни захтјеве радника који се односе на исплату заосталих потраживања, заустављање отпуштања радника, рјешавање статуса и одустајање од продаје имовине предузећа.

Коментаришући изјаву премијера РС Милорада Додика да ће се  Влада појавити као купац Урбанистичког завода ако буде проглашен стечај, Кљајић је рекао да су радници разговарали са Правном службом синдиката, како би се упознали о процедури стечаја и договорили о даљим корацима.

- Очекујемо састанак са представницима Владе РС како бисмо одлучили шта ћемо даље, јер морамо знати шта нам конкретно Влада нуди, односно да знамо да ли то значи да ће Влада преузети раднике и каква је њихова судбина - казао је Кљајић.

Предсједник Владе РС Милорад Додик рекао  је да ће се Влада појавити као купац Урбанистичког завода ако буде проглашен стечај, а ако се то не деси, онда ће формирати Урбанистички завод као посебну институцију.

Највећи акционар Урбанистичког завода са 48,8 одсто акција, је контроверзни бањолучки бизнисмен Јован Видовић. ЦЈБ Бања Лука недавно је Окружном тужилаштву Бања Лука упутио извјештај, који је враћен на допуну, у којем је Видовића и четири директора у Заводу осумњичио да су Завод и буџет РС оштетили за више од милион марака. Извјештај против Видовића и његових директора из Завода Окружном тужилаштву поднијела је и Пореска управа РС.

Кривци

У Синдикату Урбанистичког завода РС кажу да је констатација директора Завода Горана Вајкића да су радници и Синдикат криви за катастрофално стање Завода нетачна.

- Радници нису учествовали нити потписивали штетне уговоре по фирму, а нису одлучивали ни о томе за кога ће се радити бесплатни послови у милионским износима, на штету овог Завода. Опште је познато да су сви претходни директори од 2003. године постављани од стране већинског власника Јована Видовића испуњавали све његове налоге и захтјеве, не водећи рачуна о катастрофалним дугорочним посљедицама по пословање овог Завода - наводе у Синдикату.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.