Расте цијена: Колико ће коштати килограм кафе?
БАЊАЛУКА, ДОБОЈ - Због раста цијене сирове кафе на свјетским берзама и у БиХ од почетка наредне године очекују се нове, више цијене омиљеног напитка међу становницима, па ће тако килограм кафе коштати 25 КМ и више.
Наиме, како је за "Независне новине" рекао Момчило Бањац, директор пржионице кафе "Минеа" из Градишке, цијене сирове кафе на берзи у протеклом периоду још су расле и пред њима је турбулентно вријеме.
"Све сорте кафе јако су поскупјеле, тако да је неупитно да ће цијене бити више, а то ће се поскупљење одразити и на еспресо, али и на остале врсте кафе", казао је Бањац и истакао да ће доћи до раста цијене минимално 10 одсто.
"Ми смо конкретно најавили поскупљење послије Нове године, за неких 10 одсто, што није превише с обзиром на поскупљење сирове кафе на берзама, али сигурно је да ће килограм кафе коштати и преко 25 марака да се буде на позитивној нули", истиче Бањац.
Додао је да је садашња цијена кафе око 22 марке по килограму.
"Сигурно је да ће у првим мјесецима идуће године најјефтинија кафа коштати 25 марака по килограму, док се могу очекивати и више цијене увозне кафе", казао је Бањац.
Истиче да ће овако високим цијенама изгубити дио потрошача.
"Чекамо велике компаније да видимо колико ће они да поскупе, тако да се прилагодимо њима", казао је Бањац.
Митар Самарџија, директор "Бом импекса", чији је најпрепознатљивији бренд ОМ кафа, истиче за "Независне новине" да цијене сирове кафе на берзама биљеже историјске максимуме.
"Очекујемо у наредној години, почетком фебруара, више цијене, тако да ће сигурно килограм кафе коштати од 25 марака па навише", казао је Самарџија.
Како наводи, ове промјене резултат су комбинације глобалних фактора, укључујући смањену производњу због неповољних временских услова, историјски ниске залихе у европским складиштима и растуће трошкове транспорта.
"Такви услови стварају притисак на цијене које, ако се стабилизују на тренутним нивоима, неминовно доводе до повећања малопродајних цијена. Одржавање садашњих цијена сирове кафе директно утиче на цијели ланац снабдијевања, чинећи прилагођавање на нивоу крајњих потрошача неизбјежним", каже он за "Независне новине" и додаје да се они као компанија која се бави прерадом и дистрибуцијом кафе суочавају с озбиљним изазовима, али и да, упркос свему, остају посвећени одржавању стабилности испорука и минимизирању утицаја ових поремећаја на купце.
"Додатно је отежало стање и лоша прогноза овогодишње бербе у Бразилу, која је смањена са 50 милиона врећа на 30 милиона, због климатских промјена", казао је Самарџија.
Снежана Шешлија, предсједница Удружења потрошача "ТоПеер" из Добоја, казала је да је кафа грађанима већ луксуз.
"Не вјерујем да ћемо је престати пити, али сигурно је да ћемо смањити драстично потрошњу", казала је Шешлија и додала да неки људи који су навикли два-три пута да пију кафу у току дана неће то моћи више приуштити себи.
Адмир Арнаутовић, предсједник Клуба потрошача средње Босне Травник, у разговору за "Независне новине" каже да се већ неколико мјесеци спекулише како ће цијена кафе драстично порасти због суша у Бразилу, Колумбији и Етиопији.
"Цијена кафе је порасла, али не толико колико се очекивало, и већ од почетка новембра цијена кафе у трговинама креће се између 21 и 24 КМ по килограму, што је већ само по себи представљало раст цијена од просјечно 20 одсто. Најављени новогодишњи раст цијена од додатних 10 одсто нас не изненађује, али је очекивано да ће доћи и до раста цијена кафе у угоститељским објектима за 0,5 КМ, тако да лако можемо дочекати да просјечна кафа у БиХ буде 2,5 до 3 КМ у већини градова", казао је Арнаутовић.
Додао је да ће грађани можда пити количински мање, али и јефтиније кафе те да ће они са нижим примањима све више користити некад популарне алтернативе за кафу попут мјешавина јечма и коријена цикорије.
"Нажалост, све више ствари за већину грађана постаје луксуз, па тако можемо очекивати и да ће се испијање кафе више пута дневно претворити у само једну кафу дневно", закључио је Арнаутовић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.