РАСПИСАН КОНКУРС Факултети очекују и студенте из Србије

Анита Јанковић Речевић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Илустрација

БАЊАЛУКА - У трку по жељени индекс свршени средњошколци у Републици Српској крећу за десетак дана, на два јавна универзитета мјеста има за 4.520 бруцоша, а на факултетима очекују да ће ове године знатно попунити клупе амфитеатара због кризе кроз коју пролазе високошколске установе у Србији.

Према конкурсу, који је објављен данас у штампаном издању "Гласа Српске", Универзитет у Бањалуци планира да у прву годину првог циклуса студија упише 2.563 студената, од чега је за буџетско финансирање предвиђено 1.851 мјесто. На самофинансирање се може уписати 370 студената, док је за стране студенте резервисано 267 мјеста, те за ванредне 75.

Највише слободних мјеста, када је у питању Универзитет у Бањалуци, традиционално нуде Медицински факултет и то 565, Електротехнички 226, те Економски факултет 224, а ријеч је о високошколским установама за чијим дипломцима влада велико интересовање послодаваца.

Тржиште рада већ неко вријеме озбиљно вапи и за машинским инжењерима, због чега на бањалучком Машинском факултету очекују знатан број заинтересованих кандидата.

-  Планирамо уписати 140 студената, то је знатно више него што смо уписали лани, али с обзиром на ситуацију у Србији, повећано интересовање средњошколаца, те да се машинска индустрија у Бањалуци и окружењу развија, очекујемо да ћемо попунити квоте - рекао је за "Глас" декан Машинског факултета у Бањалуци Дарко Кнежевић.

Појашњава да због ситуације у Србији већ биљеже пораст интересовања.

- Повећано је интересовање наших држављана који су се на факултете уписали у Београду и Новом Саду, а сада желе да се пребаце код нас. Друга група су држављани Србије који желе да се пребаце овдје, а трећа су такође млади из Србије који треба да први пут упишу студије - образложио је Кнежевић. 

Пунијим амфитеатрима надају се и на бањалучком Архитектонско- грађевинско-геодетском факултету који бруцошима нуди 166 индекса.

- Сматрам да ће ове године бити много веће интересовање него лани и ми очекујемо да попунимо највећи дио квота. То су реална очекивања јер ће  средњошколци из Републике Српске ове године у далеко мањој мјери отићи на студије у Београд и Нови Сад, остаће да студирају овдје, а свакако да има интересовања и младих из те земље - рекао је декан ове високошколске установе Саша Чворо.

Више студената очекују и на Универзитету у Источном Сарајеву, гдје на 18 факултета који послују под његовим кровом мјеста има за 1.957 бруцоша, од чега се 1.282 мјеста односе на буџет. 

Декан Економског факултета Младен Ребић за "Глас" је нагласио да су у склопу припрема за упис спроведене све промотивне активности на терену.

- Обиласцима средњих школа, сарадњом с привредом те кроз међународну промоцију и пројекте мобилности дали смо свој максимум како бисмо представили факултет у најбољем свјетлу. Очекујем да ће уложени труд допринијети већем интересовању младих. С друге стране, очекујемо и повећан број заинтересованих из Србије, вјерујем да ће више младих због тамошње ситуације потражити прилику за студије код нас - казао је Ребић и додао да су уписне квоте усклађене с прошлогодишњим, али да је, уколико број пријављених премаши очекивања, могуће и проширење уписне листе, јер имају и просторне и кадровске капацитете.

Декан Електротехничког факултета у Источном Сарајеву Божидар Поповић каже да за њихове студијске програме увијек постоји интересовање, те да се нада да ће ове године оно бити веће него раније.

- Већ имамо доста захтјева за препис на наш факултет, прије свега из Србије, али има и спорадичних случајева из земаља региона и ФБиХ - рекао је Поповић.

Према објављеном конкурсу, пријављивање кандидата у првом уписном року на први циклус студија почиње 23. јуна, а завршава се 27. јуна. Пријемни испит  на већини факултета кандидати ће полагати 30. јуна.

Е-Упис

Пријава кандидата на оба јавна универзитета у Републици Српској могућа је и електронским путем. За Универзитет у Бањалуци је то могуће посредством веб-апликације на адреси upis.unibl.org. На универзитету у Источном Сарајеву електронска пријава за све факултете, осим Медицинског факултета у Фочи, може се поднијети путем странице estudent.ues.rs.ba.

- Кандидати који конкуришу електронским путем у обавези су да приликом уписа доставе оригиналну документацију - наведено је у конкурсу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.