Проглашена ванредна ситуација у Српцу

СРНА
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Проглашена ванредна ситуација у Српцу

СРБАЦ - На подручју општине Србац проглашена је ванредна ситуација због опасности од угрожавања људи и материјалних добара усљед обилних падавина и поплава које су захватиле ову локалну заједницу.

Стање ванредне ситуације прогласио је синоћ начелник општине Млађан Драгосављевић, а одлука је донесена на сједници Штаба за ванредне ситуације, на којој је констатовано да је заплављено најмање 80 кућа на подручју ове општине, од чега је вода ушла у неколико домаћинстава.

"Најугроженија подручја су села Лилић и Кукуље, затим Пријебљези, Бајинци, Разбој и дио Мартинца а критична ситуација је и на каналу Љевчаница у Дугом Пољу гдје су мјештани изузетно ангажовани на постављању врећа са пијеском и изградњи привременог насипа", рекао је Драгосављевић.

Он је истакао да су ипак забиљежени одређени помаци, нарочито када су у питању бујични водотокови који су правили огромне проблеме у сливу рјечица Лепеница и Повелич, те локалном и магистралном путу Србац-Дервента, гдје је ситуација под контролом.

"У досадашњој фази одбране од поплава били смо веома ангажовани и пружили помоћ свим грађанима који су исказали потребу по било ком основу. Оформили смо екипе које ће дежурати цијелу ноћ на најугроженијим локацијама и пратићемо стање на терену како би све прошло са што мање посљедица", истакао је Драгосављевић.

Начелник Штаба за ванредне ситуације Милутин Којић рекао је да је забиљежен тренд опадања Врбаса на хидролошкој станици у Делибашином селу што даје наду да би се током викенда могло побољшати стање на угроженим подручјима.

У достављању помоћи мјештанима ангажован је тим за спасавање који дјелује при Територијалној ватрогасној јединици Србац, а дио помоћи у виду питке воде, хране и хигијенских средстава обезбиједио је Црвени крст Србац.

Забринутост изазива податак да је у сталном порасту водостај Саве код Српца који је синоћ износио 806 центиметара што је за 54 центиметра мање од коте проглашења редовних мјера одбране од поплава.

Ниво Саве расте у просјеку од четири до пет центиметара по сату и уколико се тај тренд настави током викенда би могла бити проглашена редовна мјера и заплављен један број домаћинстава на потезу од Србац Села до Кобаша.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.