Фото: Пријатељства и подршка "ничу" у бањалучкој урбаној башти
БАЊАЛУКА - Изградња баште и прототипа леја прилагођених особама са различитим облицима инвалидитета планирана је током наредне године у оквиру пројекта "Инклузивне урбане баште Бањалуке" с циљем обогаћења садржаја за ову популацију те промовисања здравијег живота.
Урбана башта биће идеалан простор за социјализацију свих грађана, унапређење менталног и физичког здравља, неформално учење, као и сврсисходну инклузију особа са инвалидитетом у заједницу.
Координатор овог пројекта Тијана Вујичић истакла је да ће бањалучка урбана башта бити јединствена по његовању повезаности човјека и природе, заједништва, солидарности те инклузије особа са инвалидитетом и старијих у ширу друштвену заједницу.
- Концепт урбане баште настао је као плод заједничког рада студената архитектуре, пољопривреде, физиотерапије и особа са инвалидитетом. Сви ћемо заједно осмислити концепт комплекса баште, потом ће студенти архитектуре радити на разради прототипа леја прилагођених особама с потешкоћама. Када буду направљена та рјешења путем друштвених мрежа би било гласано за најбоље, које ће бити и реализовано - појаснила је Вујичићева.
Према њеним ријечима, кроз анкете које су спроводили са грађанима, дошли су до више закључака, попут онога да би већина пристала путовати до баште од десет до 30 минута.
- Тако смо дошли до четири потенцијалне локације, а то су Раковачке баре, простор садашњих градских башти, Барловци, гдје је стара напуштена основна школа и земљиште око ње, дио парка код "Делте", те баште на локацији Мађир или Кумсале, један дио уз Врбас - навела је Вујичићева.
Додала је да су још неки од најчешћих одговора били да људи не би хтјели интернет у баштама, док су им неопходни природни хлад, тоалет, снабдијевање водом, клупе, канте, ограда те паркинг за аутомобиле.
- Особе с инвалидитетом моћи ће, у складу са могућностима, да учествују у тим активностима, дођу са породицом и социјализују се. Није нам циљ да правимо изоловано мјесто за особе с инвалидитетом и да су само они ту, већ да башта буде маштовити простор у који су сви укључени - поручила је Вујичићева.
Казала је да би породице или појединци имали прилику да изнајме ту парцелу и на годишњем нивоу плаћају те чланарине, док би новац од тога ишао за одржавање и плаћање рачуна.
Да би се покушао наћи договор у вези са свим појединостима које су важне за реализацију оваквог пројекта, у петак је организован инфо-дан о урбаној башти у Дому омладине, којем су присуствовали сви који ће допринијети да ово буде спроведено у дјело.
Град Бањалука је носилац пројекта и апликант, док већину тима чине универзитетски професори са наведених факултета.
ЗНАЧАЈ
Пројект менаџер града Милада Шукало је истакла да је Градска управа поносна што у овом пројекту имају представнике академске заједнице који су жељели да направе неку промјену.
- Овај пројекат је у складу са једним од приоритета којем придајемо значај, а то је инклузија. У Европи је концепт урбаних башта врло популаран, а сада га вежемо с инклузијом, стога је значај овог пројекта вишеструк. Моћи ћемо направити нека нова подручја и полигоне за учење, гдје ће људи с различитим видовима инвалидитета и потешкоћа имати бољу приступачност, јер је башта сама по себи неприступачна за инвалидска колица и слично - навела је Шукалова.
Додала је да очекују да се сви суграђани окупљају око овакве идеје.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.