Фото: Мокри коловози, магла смањује видљивост
БАЊАЛУКА - У већини крајева у Републици Српској и Федерацији БиХ вози се по мокрим коловозима, а магла и ниска облачност смањују видљивост у котлинама и уз ријечне токове као и у вишим предјелима.
Из Ауто-мото савеза (АМС) Републике Српске скрећу пажњу на одроне на дионицама у усјецима и поред камених косина, те возаче упозоравају да возе опрезније на дионицама на којима се изводе радови и поштују привремено постављену саобраћајну сигнализацију.
У току су радови у тунелу Брчигово на дионици магистралног пута Саставци - Устипрача, због чега је измијењен режим у одвијању саобраћаја.
Због изградње кружне раскрснице на магистралном путу Брод - Поље, који се укршта са улицама војводе Живојина Мишића и Бродског батаљона, измијењен је режим одвијања саобраћаја.
На регионалном путу Бобетино брдо - Угљевичка Обријеж због радова у времену од 7.00 до 16.00 часова саобраћај ће се одвијати успорено, односно наизмјенично
једном саобраћајном траком.
Због радова на изградњи кружне раскрснице на магистралном путу Клашнице - Лакташи у Лакташима долази до измјена у одвијању саобраћаја.
У току су радови на дионици магистралног пута Црквина - Модрича један, због чега је измијењен режим одвијања саобраћаја.
У току су радови на дионици магистралног пута Модрича два - граница Републике Српске/Федерације БиХ, на подучју општине Модрича, због чега долази до измјене у одвијању саобраћаја.
На дионици магистралног пута Заблеће - Чађавица измијењен је режим одвијања саобраћаја због радова на санацији клизишта.
На истој дионици саобраћај је обустављен у тунелу Драгорај и преусмјерен на обилазницу у непосредној близини тунела.
Због радова, измијењен је режим одвијања саобраћаја на дионици магистралног пута Бањалука/Ребровац/ - Челинац у мјесту Врбања.
Саобраћај се одвија једном траком наизмјенично сваким даном од 7.00 до 17.00 часова и возаче моле да возе опрезније и спорије, те да поштују привремено постављену саобраћајну сигнализацију.
На дионици магистралног пута Клашнице један - Горња Вијака један и дионици Горња Вијака један - Дервента измијењен је режим саобраћаја због радова на мостовима.
На снази је потпуна обустава саобраћаја на мосту Горња Вијака један и возила се преусмјеравању на регионални пут.
Због радова на магистралном путу Каракај два - Дрињача измијењен је режим одвијања саобраћаја, па из АМС моле возаче да возе опрезније и спорије, те да поштују привремено постављену сигнализацију.
Због радова на дионици регионалног пута Шековићи - Доње Цапарде измијењен је режим одвијања саобраћаја и возачима из АМС скрећу пажњу да возе опрезније и спорије, те да поштују привремено постављену сигнализацију.
У току је реконструкција регионалног пута Тедин Хан - граница Републике Српске/ФБиХ /Криж/ због чега је измијењен режим у одвијању саобраћаја.
Из АМС возачима скрећу пажњу да возе опрезније и да поштују привремено постављену саобраћајну сигнализацију.
У току су радови на регионалном путу Шипово - граница Републике Српске/ФБиХ /Ново Село/, због чега је измијењен режим у одвијању саобраћаја.
Из АМС возаче моле да возе опрезније и да поштују привремено постављену сигнализацију.
Због радова на постављању интелигентних транспортних система /ИТС/ измијењен је режим саобраћаја на дионици ауто-пута Градишка – Бањалука, а за вријеме извођења радова саобраћај је регулисан привременом сигнализацијом.
На магистралном путу у Власеници измијењен је режим у одвијању саобраћаја за вријеме извођења радова на изградњи пословног објекта, па возачима из АМС скрећу пажњу да возе опрезније и спорије, те да поштују привремено постављену сигнализацију.
У току су радови на модернизацији система јавне расвјете у граду Приједору на магисталним и регионалним путевима.
У току је изградња мале хидроелектране, због чега је измијењен режим у одвијању саобраћаја на дионици магистралног пута Котор Варош - Ободник.
У току су радови на санацији клизишта на регионалном путу Котор Варош - Кнежево, у мјесту Живинице, радним данима од 7.00 до 17.00 часова долази до повремене обуставе саобраћаја у трајању максимално пет минута.
Због радова на магистралном путу Дрињача - Милићи - Власеница измијењен је режим одвијања саобраћаја, па возаче из АМС моле да возе опрезније и спорије, те да поштују привремено постављену сигнализацију.
На дионици магистралног пута Бањалука два - Српске Топлице, за вријеме извођења радова на изградњи моста преко ријеке Врбас, мијења се режим саобраћаја и регулише привременом сигнализацијом.
На дионици магистралног пута Брод на Дрини - граница БиХ/Црне Горе /Шћепан Поље/, забрањен је саобраћај за сва возила чија укупна маса прелази 16 тона.
Због деминерских радова на магистралном путу Пелагићево - Градачац у мјесту Турић Просјек повремене су обуставе саобраћаја у времену од 8.05 до 15.05 часова.
Због деминерских радова на дионици магистралног пута Брод - Оџак, у мјесту Клакар Доњи, у времену од 8.15 до 15.05 часова радним данима повремене су обуставе саобраћаја, у интервалима 30 минута обуставе и 10 минута пропуштања саобраћаја.
Због деминерских радова на дионици регионалног пута Дервента - Подновље, на деминерском радилишту "Горњи Божинци" у времену од 8.15 до 15.05 часова радним данима повремене су обуставе саобраћаја, у интервалима 30 минута обуставе и 10 минута пропуштања саобраћаја.
Због радова на раскрсници на споју ауто-пута Бањалука - Добој и магистралног пута Јоховац - Руданка, измјењен је режим одвијања саобраћаја на магистралном путу Јоховац-Руданка.
На истом магистралном путу, али на дионици Модрича један - Вукосавље /Јакеш/
- Подновље - Шешлије - Јоховац - Руданка - Добој - граница Републике Српске/ФБиХ /Каруше/, због радова на коловозу измијењен је режим одвијања саобраћаја.
У току је изградња мале хидроелектране Крупац на ријеци Жељезници, због чега се саобраћај на дионици магистралног пута Крупац - граница Републике Српске/Богатићи/, на подручју општина Источна Илиџа и Трново одвија наизмјенично једном траком.
На дијелу регионалног пута Угљевик - Главичице у рејону Старог Угљевика због активираног клизишта одвијање саобраћаја је успорено, наизмјенично једном траком.
На регионалном путу Укрина - Клупе, у мјесту Шњеготина у току су радови на реконструкцији пута и другог моста, због чега се саобраћај на мјесту извођења радова одвија наизмјенично, једном саобраћајном траком.
Због клизишта једном траком, наизмјеничним пропуштањем возила саобраћај се одвија на регионалном путу Укрина - Горња Вијака.
На локалном путу Горња и Доња Пискавица, у мјесту Стрике, саобраћај се због клизишта одвија једном траком наизмјенично.
Због оштећења надвожњака код "НИС петрол" пумпе у Трну саобраћај се преко надвожњака одвија једном траком, док теретна возила не саобраћају.
Због клизишта, на локалном путу Сводна - Брезици, на подручју општине Нови Град саобраћај се одвија једном траком.
На регионалном путу Површнице - Лопаре саобраћај теретних возила је преусмјерен на путни правац Лопаре - Прибој - Бањ Брдо.
У току је републичка превентивна кампања "Безбједна вожња у зимским условима 2020", током које ће стручни тим АМС Републике Српске беплатно контролисати исправност уређаја на возилима и њихову припремљеност за вожњу у зимским условима.
Возачи ће данас моћи да обаве бесплатну контролу техничке исправности возила у кругу АМД "Дринић" у Дринићу од 9.00 до 11.00 часова и у АМД "Рибник" у Рибнику од 13.00 до 15.00 часова.
На подручју ФБиХ саобраћај је због радова обустављен у тунелу "Јасен" на путу Прозор - Јабланица.
Путничка и мања теретна возила саобраћају обилазницом око тунела, док се теретна возила тежа од 7,5 тона, са изузетком аутобуса, усмјеравају на алтернативне правце Мостар - Широки Бријег - Посушје - Томиславград - Купрес - Бугојно и Мостар - Сарајево - Бусовача - Нови Травник - Бугојно.
Због радова на мосту преко ријеке Дрине у Горажду саобраћај је обустављен и преусмјерен на алтернативне правце.
Због санационих радова на мосту преко ријеке Биле на путном правцу Невић Поље-Каоник, из смјера Каоника /Витеза/ саобраћај се одвија једном траком на мосту, док се из смјера Невић Поља /Травника/ саобраћа обилазницом у непосредној близини.
Успорено, због радова, саобраћај се одвија на путним правцима Широки Бријег - Мостар од улаза у Мостар до Балиновца, Олово - Кладањ у Оловским Лукама, Пелагићево - Сребреник у мјесту Шпионица, Маглај - Добој у мјесту Мравићи, Шићки Брод - Сребреник и Ливно - Каменско.
На граничним прелазима у БиХ нема дужих задржавања.
БиХ отворила је границе према Хрватској, Србији и Црној Гори, а одлука се односи само на грађане те три земље.
Улазак у БиХ за стране држављане омогућен је уз негативан ПЦР тест на вирус корона који не смије бити старији од 48 часова.
Поново су отворени сви гранични прелази за погранични саобраћај између Хрватске и БиХ.
Србија је отворила своје граничне прелазе са БиХ без неопходног теста на вирус корона.
Грађани БиХ могу ући у Србију у транзиту кроз Хрватску не дужем од 12 часова, без теста на вирус корона.
На граничном прелазу Хум није дозвољен улазак у Црну Гору, а на граничном прелазу Метаљка на путу Чајниче - Пљевља могућ је улазак у Црну Гору у времену од 7.00 до 19.00 часова.
Улазак у Црну Гору из БиХ могућ је само уз обавезни пи-си-ар, "Елиса" или "Ецлиа" тест стар максимално 72 часа.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.