Фото: Математичарима посао, филозофи на чекању
Бањалука - У Републици Српској на запослење најдуже чекају дипломирани филозофи, социолози, професори географије и новинари и то око двије године, док је професорима математике и физике потребно тек три мјесеца да пронађу посао.
Да се са факултетском дипломом најбрже запошљава, истичу и у Заводу за запошљавање РС и појашњавају да они који су завршили школовање на факултету успијевају да добију посао у просјеку за годину и пет мјесеци. Ипак, дужина чекања на добијање радног мјеста, како кажу у Заводу, зависи и од потребе послодаваца за кадром одређеног занимања.
На њиховој евиденцији на крају октобра ове године без посла је у Српској било укупно 13.544 људи који имају факултетску диплому.
- Тренутно је највише незапослених економиста, док су на другом мјесту правници - рекли су у Заводу за запошљавање РС. На трећој позицији по броју незапослених су професори разредне наставе, због чега би млади идуће академске године, како истичу стручњаци, требало да "прескоче" упис на овај студиј.
- Посао тренутно тражи 771 учитељ. Радни однос нема ни 525 инжењера пољопривреде, као ни 495 професора физичког васпитања и тренера - додали су у Заводу.
Истакли су да је најмање незапослених дипломираних математичара и физичара и то свега два. Додали су да на евиденцији незапослених има и веома мало професора руског језика, и то њих пет, као и професора хемије, њих десет.
Предсједник Уније удружења послодаваца РС Предраг Згоњанин казао је да тржиште рада у Српској већ годинама тражи инжењере, математичаре, фармацеуте, љекаре, медицинске сестре, али и велики број месара, бравара, токара, варилаца и осталих занатлија.
- То су занимања која тражи читава Европа. Међутим, на нашим бироима је све већи број економиста и правника, као и људи који су завршили студије друштвених наука, а све због тога што се не популаришу довољно природне науке - казао је Згоњанин.
Економски аналитичар Зоран Павловић каже да је велики број незапослених са факултетским дипломама због тога што млади не размишљају паметно када уписују студије, већ и даље бирају оне струке које нису потребне послодавцима.
На евиденцији незапослених Завода за запошљавање Српске на крају септембра евидентирано је 143.955 незапослених, од чега је 42.956 младих до 30 година.
- За девет мјесеци ове године запослено је укупно 24.614 лица, од чега 10.593 младих до 30 година - казали су у Заводу.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике