Мање првачића буди страх од катанца

Драгана Келеч
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Мање првачића буди страх од катанца

Бањалука - Многе школе у РС и ове године суочавају се са мањим бројем уписаних првачића, што је посебно изражено у Херцеговини, због чега већина њих страхује од затварања.

Иако упис нових школараца још није окончан у појединим школама, садашње статистике далеко су од сјајних. Када саберу и одузму број овогодишњих и лањских ђака првака, очигледно је да ће клупе бити празније.

Ситуација у многим дијеловима Српске је веома лоша, а посебно је алармантно стање на подручју Херцеговине.

Предсједник Актива директора основних школа у Херцеговини Миодраг Парежанин каже да су лани имали 675 првачића, а ове године око 600.

- Мање је ђака у подручним одјељењима, али и у градским школама - истиче Парежанин.

Лоше стање је и на подручју Братунца, гдје ће у школске клупе сјести 125 првачића, што је за 28 мање него лани.

Шеф Одсјека за друштвене дјелатности у Братунцу Оливера Чучић каже да у подручно одјељење ОШ "Вук Караџић" у Тегарама није уписан ниједан првачић. Основна школа "Петар Кочић" из Кравице уписала је свега седам првачића у централну школу и још толико у подручним одјељењима у Побуђу и Коњевић Пољу.

- Изузимајући прошлу годину, већ 15 година у Братунцу биљежимо тенденцију смањења броја дјеце, па самим тим и школараца - истакла је Чучићева.

И ОШ "Алекса Јакшић" у Милићима ове године ће похађати десет првачића мање него прошле године. Директор те школе Јован Зекић каже да је, према евиденцији матичног уреда, требало да упишу више ученика.

- Изгледа да је одређени број породица одселио из Милића, па је зато и мање првачића. Ово је најмање уписаних ђака у посљедњих десет година, а можда и више - рекао је Зекић.

Мање ученика је и у Модричи. Тај проблем је већ одавно изражен у сеоским школама, али оно што их забрињава јесте чињеница да је ове године 30 првачића мање уписано и у градској ОШ "Свети Сава". У великим модричким селима као што су Скугрић, Милошевац и Горњи Ријечани уписан је тек по један ученик, а у Копривинској Требави ниједан.

Мање ученика уписано је и у три угљевичке основне школе. У тој општини ове године уписано је 105 првачића, док су претходне имали 116.

Соколац је једна од ријетких општина која има исти број уписаних првачића као и лани, а код њих ће у први разред кренути 88 ученика.

Свјетла тачка могла би бити бањалучка регија, у којој још није завршен упис. Чекају податке из Основне школе "Бранко Радичевић", гдје ће тестирање првачића трајати до 10. јуна.

- Упис нисмо завршили због евидентираног великог броја ђака. Међутим, већ сада имамо 260 првачића, док смо их лани уписали 219 - рекла је директор те школе Дарија Мићић.

Са више ђака моћи ће се похвалити и у бањалучкој ОШ "Иво Андрић". Иако имају тек три ученика више него лани, срећни су јер су у плусу.

- У сриједу смо завршили тестирање и добили смо 135 првачића - истакла је директор Жељка Опачић.

Нешто више ђака је и у Семберији. Предсједник Актива директора основних школа у бијељинској регији Милица Перковић каже да ове године имају 12 првачића више.

Да ли ће и колико подручних одјељења или школа бити затворено или ће ипак сви успјети да се спасу од гашења, одлучује Министарство просвјете. Лани су у сарадњи са локалним заједницама детаљно анализирали стање, након чега је одлучено да буде затворено десет петоразредних подручних одјељења, у којима је било мање од пет ђака. 

Поједине локалне заједнице са мање или више уписаних првачића

У МИНУСУ

Требиње     -  75

Модрича     -  41

Братунац     -  28

Милићи      -  10

Угљевик     -  11

У ПЛУСУ

Регија Бијељине + 12

ОШ "Иво Андрић" Бањалука + 3

ОШ "Бранко Радичевић" Бањалука +41

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.