Лимун скупљи од пилетине

Милијана Латиновић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Лимун скупљи од пилетине

Бањалука - Цијене лимуна на пијацама широм Републике Српске тренутно су у односу на остало воће папрене, па купци увелико заобилазе тезге са овим воћем које је скупље и од пилетине.

Продавци високе цијене лимуна, које у Бањалуци и Приједору прелазе пет марака за килограм, објашњавају несташицом у земљама поријекла. Ипак, то није утјешило купце који наводе да је лимун сада скупљи и од пилетине, чији батак са карабатаком у већини продавница кошта око четири марке.

Продавци кажу да је лоше вријеме преполовило род лимуна у Шпанији, Турској и Италији, одакле се највише увози ово воће, па су због тога и цијене на домаћим тезгама скочиле.

- Несташица је у иностранству, скупо плаћамо набавку, па ни са овим цијенама не можемо покрити трошкове. Углавном, муштерије питају за цијену и одмахну руком, само ријетки купују - казала је трговац на бањалучкој "Тржници" Душанка Симић.

Додаје да ни квалитет није најбољи, брзо труне, па је и штета велике.

Приједорчани истичу да у богатој понуди сезонског воћа ријетки примијете да су цијене јужног воћа веома високе. Поред банана, које коштају око 2,50 КМ, лимун по цијени од 5,20 КМ купују тек ријетку.

Лимун је и на семберским тезгама достигао папрених пет марака, а продавци незадовољни продајом не коментаришу много, кажу да је купаца сваким даном све мање.

Високу цијену лимуна плаћају и Добојлије, који кажу да у овом граду ово воће кошта четири марке. Цијене јужног воћа и на градишкој Зеленој пијаци су у порасту. Иако је понуда разноврсна и богата, грађани огорчени цијенама кажу да јужно воће купују на комад.

- Воће тренутно кошта као суво злато. Дођем сваки дан на пијацу, али се све чешће кући враћам празних руку, јер ко још има да издвоји за лимун пет или за трешње скоро четири марке - казао је пензионер Станко Милић из Градишке.

Нису срећни ни продавци, који кажу да су их цијене из увоза дотукле и довеле до "дебелог минуса".

- Разумијемо грађане, беспарица је свугдје, јер некада смо продавали по неколико килограма воћа, а сада на комад - поручио је један од градишких продаваца који није желио да му објавимо име.

За куповину једног килограма лимуна у фочанским продавницама потребно је издвојити између четири и пет марака, а купци нису изненађени.

- У ово доба године лимун је увијек на цијени. Не купујем много овог воћа, најчешће за лимунаду - каже Фочак Миломир Марковић. 

Увоз

У Управи за индиректно опорезивање БиХ (УИО БиХ) истичу да је за првих пет мјесеци ове године у БиХ увезено 3,9 милиона килограма лимуна, вриједности 4,8 милиона марака.

- Највише лимуна је увезено из Шпаније 1,3 и из Турске 1,1 милион килограма - рекли су у УИО БиХ.

Додају да лимун на наше тржиште долази и из Италије, Грчке и Словеније.

Слика лимуна, из које иду стрелице са цијенама лимуна у РС (цијене у КМ)

Бањалука 5,50

Приједор 5,20

Бијељина 4,5 - 5

Добој 4

Градишка 5

Фоча 4 - 5

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.