Фото: Корак ка постизању европских стандарда
БAЊA ЛУКA - Предсједник бањолучког Основног суда Милан Тегелтија и амбасадор Канаде у БиХ Дејвид Хачинс отворили су јуче у Бањој Луци шест нових просторија у приземљу зграде овог суда, у шта је уложено 200.000 марака.
Новац за реновирање обезбиједила је влада Канаде, а суд је добио просторију за чување доказа, двије нове и једну реновирану судницу, судску библиотеку и просторије за одржавање медијације.
- Отварањем ових просторија направили смо велики корак ка постизању европских стандарда и сигурно је да ће то обезбиједити бржи, квалитетнији и сигурнији рад нашег суда. Ово је само још један корак који чинимо ка нашем циљу, а то је да будемо примјер осталим судовима у БиХ - истакао је Тегелтија.
Хачинс је рекао да је ово дио пројекта који спроводи канадска Развојна агенција CIDA, која је дио канадске амбасаде.
- Видио сам неке судове у Канади, неке у БиХ и овај у Бањој Луци и веома сам импресиониран. На основу виђеног могу да кажем да имате све предуслове да будете напредан правосудни систем - казао је Хачинс.
Хачинс је рекао да Канада путем Пројекта реформе правосуђа од 2006. године сарађује са бањолучким Основним судом, те да су посредством агенције CIDA обезбијеђена средства за обуку особља, развоја капацитета овог суда, и других пројеката потребних за његов рад.
Предсједник Високог судског и тужилачког савјета БиХ Милорад Новковић рекао је да очекује да и други судови у БиХ крену примјером бањолучког Основног суда.
Тегелтија је рекао да се број неријешених предмета у суду константно смањује, али да још увијек представљају проблем.
- Имамо велики проблем са огромним приливом нових предмета. Кад бисмо имали нормалан прилив, веома брзо бисмо ријешили тај заостатак. Ипак, надам се да ћемо за двије године бити у ситуацији да радимо предмете онако како долазе у суд, дакле без заостатака - истакао је Тегелтија.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.