Игуман Методије: Страдање је пут ка духовном напредовању

Жељка Домазет
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Игуман Методије: Страдање је пут ка духовном напредовању

ИСТОЧНО САРАЈЕВО- Игуман манастира Хиландар, архимандрит Методије изјавио је вечерас да су страдања обично усмјерена ка духовном напредовању, да се не могу избјећи и да Господ никада не дозвољава да вјерни народ страда више него што је његова мјера и што може поднијети.

  -Страдање је нешто што не може да се избјегне, ма колико то овај свијет покушавао да сакрије лажима. Ипак, страдања су увијек присутна и само је питање какав ће бити наш однос према тим страдањима- рекао је игуман Методије који је вечерас на Електротехничком факултету у Источном Сарајеву одржао предавање о теми "Ако са Христом страдамо, са њим ћемо и царевати".

Игуман Методије је истакао да уколико се на страдање гледа не људском, већ божанском науком,  онда ће се тим страдањима дати смисао и човјек ће разумјети да Господ никада не дозвољава да вјерни људи страдају више него што је то њихова мјера. Игуман Методије је нагласио  да увијек постоји нека духовна тајна зашто им Господ то страдање шаље.

 -Страдања су обично усмјерана ка духовном напредовању. Нека исправљања у овом привременом животу, како би се очистили, као злато у огњу и онда за вјечни живот били потпуно спремни- напоменуо је игуман Методије.   Игуман манастира Хиландар Методије је рекао да је тема предавања логичан избог с обзиром на страдање српског народа са подручја Сарајевско-романијске регије.  

-Ви сте примјер страдања- констатовао је игуман Методије у обраћању многобројним посјетиоцима овог предавања у препуној сали амфитеатра Електротехничког факултета. Декан Електротехничког факултета Божидар Поповић рекао је да је посјета игумана Методија велика част и благослов за ову високообразовну институцију, али и за све грађане Источног Сарајева.

Поповић је нагласио да је ова посјета значајна и због чињенице да игуман из колијевке духовности српског народа долази у моменту када се обиљежава 850 година од рођења Светог Саве који је заштитик српског православља и образовања. -

Ово је јако битно и за све наше мајке, супруге, сестре и кћерке јер је ово јединствена прилика да и оне осјете тај благослов и да се упознају и чују бесједу угумана хиландарског, јер то не могу доживјети у самом Хиландару – истакао је   Поповић. Уз игумана Методија, у посјету Источном Сарајеву, дошао је и отац Тома из манастира Хиландар. Прије почетка саме бесједе, декан Електротехничког факултета Божидар Поповић и игуман Методије, уручили су један другоме поклоне.

 Архимандрит Методије захвалио се на позиву начелнику општине Источна Илиџа Маринку Божовићу и декану Електортехничког факултета Божидару Поповићу, те истакао да се у Источном Сарајеву осјећа као код своје куће.

- Овдје се осјећам као код своје куће, јер сам у прошлом вијеку и ја био студент електротехничког факултета, а моја мајка је радила на факултету у администрацији, тако да сам долазио и прије почетка студија. Налазећи се на овим просторима гдје су била велика страдања нашег народа, тема предавања је баш о страдању, о смислу страдања у духу јеванђелске науке и у духу предања наше цркве – рекао је игуман Методије.

Начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић рекао је да вечерас Источно Сарајево има част да слуша бесједу игумана Методија о страдању српског народа.

- Српски народ је вијековима много страдао, страдао за Христа, страдао за слободу, страдао за оно што се зове српска држава, и сигурно да елементи српске и државности и духовности се налазе на Хиландару. То је наша духовна колијевка и сигурно да оно што се, у најмању руку може пренијети са Хиландара, онда то ако ико, може игуман Методије. Сав онај смирај који се доживи на Хиландару, не може се ријечима описати, он се просто треба доживјети.

Присуство игумна Методија у Источном Сарајеву је јако значајно, прије свега због наших мајки, сестара, супруга које не могу отићи на Свету Гору - рекао је Божовић. Након предавања игуман Методије је благословио све посјетиоце који су дошли да га слушају.  

Организатори манифестације „Дани Хиландара у Источном Сарајеву“ су Задужбина „Хиландар“, општина Источна Илиџа, Електротехнички факултет Универзитета у Источном Сарајеву, Гаерија „Жарко Видовић“, општина Пале и Удружење „Свети Сава“ Пале.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.