Фото: Елек: Јахорина је државни пројекат
ЈАХОРИНА - Предсједник Надзорног одбора Олимпијског центра “Јахорина” Недељко Елек изјавио је да је Јахорина, гдје је вечерас отворена гондола, државни пројекат и да се према њему тако треба и опходити.
Елек је истакао да ће се Олимпијски центар опходити према овој планини онако како она то и заслужује, па је најавио регистрацију предузећа које ће се бавити додатним дјелатностима, а у склопу тога биће и задруга.
“Купићемо хиљаду оваца и 400 крава које ћемо бесплатно подијелити сељацима Сарајевско-романијске регије. Са њима ћемо потписати уговоре о откупу млијека и млијечних производа које ћемо продавати у хотелима на Јахорини. Овдје се мора продавати и нудити романијски сир и кајмак, рогатички кромпир, херцеговачки пршут, домаћи сир и ракија”, рекао је Елек.
Елек је током церемоније отварања најмодерније кабинске гондоле истакао да према Јахорини и пројектима који су овдје инвестирани сви морају бити одговорни, јер она данас живи своје снове захваљујући Влади Републике Српске и њеним инвестицијама.
Он је истакао да је њихов највећи понос кабинска гондола која је вечерас свечано отворена, а да је још већи понос то што ће носити име Емира Кустурице.
“Јахорина је државни пројекат и према њему тако треба да се опходимо. Када смо прије двије и по године почели радити и говорити да ће цијена земљишта бити најскупља у региону, да ће доћи нови инвеститори, градити хотеле, ријешити проблем вјештачког осњежавања, радити гондолу, сви су нам рекли да су то пусти снови”, подсјетио је Елек и додао да су у својој намјери ипак успјели.
Елек је подсјетио да је Влада Републике Српске уложила 100 милиона КМ у Јахорину, а да Влада Хрватске није уложила ниједну марку мада се гостима прво понуди вода “Јана”, а не зворничка “Витинка”, као што није уложила ни Влада Кантона Сарајево иако се прво нуди Сарајевско пиво, па тек онда пиво из Бањалуке.
Он је захвалио Срђану Ђоковићу, оцу српску тенисера Новака Ђоковића, за указано повјерење, те напоменуо да се не смију заборавити ни одбојкаши и одбојакшице Србије који су се спремали на планини, те Тијана Бошковић и Немања Мајдов који су пронијели име Републике Српске цијелом свијету.
Срђан Ђоковић је подсјетио да је Новак кренуо од нуле и да је неколико пута био најбољи спортиста чиме је показао да ништа није немогуће када се стварно жели.
“Исто то желимо Олимпијском центру Јахорина, да имате још више посјетилаца с обзиром на то да је последњих година кренула да се развија, а мислим да ће се то и остварити у скорије вријеме. Стаза која носи име жНовак Ђоковићж показује колико му је стало до ове планине и свих људи овдје, тако да он жели да будете успешни као што је и он”, навео је Срђан Ђоковић.
Након пуштања у рад нове кабинске гондоле, коју је отворио српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, биће уприличен концерт Саше Матића.
Љевнаић: Отварање гондоле - историјски дан за Јахорину
Директор Олимпијског центра “Јахорина” Дејан Љевнаић рекао је вечерас да је отварање гондоле на Јахорини, која носи име прослављеног режисера Емира Кустурице, историјски дан за олимпијску љепотицу.
Обраћајући се великом броју званица, гостију и љубитеља Јахорине, Љевнаић је обећао да ће Олимпијски центар “Јахорина” оправдати указано повјерење институција Републике Српске, с обзиром да је у пројекат овог љета уложено око 30 милиона КМ.
Према његовим ријечима, гондола ће повезати дио скијалишта Прача са дијелом скијалишта Пољице, а траса ће радити и када остале инсталације то нису у могућности због временских прилика.
“Уз гондолу су изграђене и три скијашке стазе уређене по ФИС стандардима, дужине пет километара, заштићене ветроуставама и прекривене системом оснежавања, са расветом. Направљени су везни путеви који воде ка гондоли, те нови лифт на Пољицама капацитета 1.200 скијаша на сат”, прецизрао је Љеванић.
Он се посебно захвалио Срђану Ђоковићу, који је у име свог сина и прослављеног српског тенисера Новака Ђоковића узео учећше у данашњој свечаности.
“Неизмерно смо радосни и почаствовани што смо једини ски-центар на свету чија стаза носи име по чувеном Новаку Ђоковићу. Новак је јединствен пример како стићи до светског врха и одржати се у друштву најбољих спортиста света”, нагласио је Љевнаић.
Он је додао да већ ради систем вјештачког осњежавања и очекује да ће ски-стазе бити спремне већ 6. децембра, уочи отварања ски-сезоне.
“Сви ови успеси не би били могући без искреног и великог ангажмана српског члана Председништва БиХ Милорада Додика, председника Републике Српске Жељке Цвијановић и премијера Српске Радована Вишковића. Захваљујем се и другима који су подржали пројекте на Јахорини, а посебно радницима Центра”, рекао је Љевнаић.
Пројект менаџер компаније “Лајтнер” Катарина Балдо, уручујући поклон директору Олимпијског центра “Јахорина”, изразила је задовољство чињеницом да овај центар сваке године изненади новим пројектима, новим ски-инфраструктурним инсталацијама, у чему “Лајтнер” учествује већ четврти пут.
Она се захвалила менаџменту Олимпијског центра “Јахорина” на указаном повјерењу “Лајтнеру” и изразила увјерење да ће међусобна сарадња бити још плоднија.
Начелник општине Пале Бошко Југовић пожелио је угодан боравак свим гостима Јахорине, а менаџменту Плимпијског центра још много овако успјешних пројеката, које ову планину сврставају у сам врх еврпопских и свјетских ски-дестинација.
“Посебно се захваљујем Новаку Ђоковићу који је прихватио да се нова ски-стаза назове по његовом имену, јер то поносним чини, не само ову планину, него и општину Пале, град Источно Сарајево, Републику Српску и српски народ у цјелини”, поручио је Југовић.
Он је истакао да општина Пале у знак захвалности Ђоковићу поклања плац за изградњу стамбеног објекта, како би његова породица могла што чешће да борави на Јахорини.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.
Најновије вијести из рубрике