Фото: Дуг за ђубриво биће отписан
БAЊAЛУКA - Пољопривредницима у Српској, чије су усјеве поплаве уништиле, биће у потпуности отписан дуг за преузето минерално ђубриво, док ће дуг за гориво морати да врате.
Рекао је ово јуче на конференцији за новинаре министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС Радивоје Братић.
- Штета настала на пољопривредним добрима не би могла да се спријечи ни да смо имали најбољи систем заштите од поплава. Комисије у општинама раде на процјени штете и знаћемо колика је та штета тек када они заврше посао - казао је Братић.
Министар трговине и туризма РС Предраг Глухаковић потврдио је да ће Дирекција за робне резерве откупити 10.000 тона пшенице стандардног квалитета, а уколико пољопривредници из РС не понуде толике количине, разлика ће бити намирена посуђивањем пшенице из Србије.
Глухаковић је демантовао наводе опозиционих посланика на посљедњој сједници Народне скупштине РС о дистрибуцији вјештачког ђубрива лошег квалитета пољопривредним произвођачима у Српској.
Глухаковић је појаснио да је од укупно 25.500 тона вјештачког ђубрива посуђеног из Србије, установљено да 338 тона не одговара стандардом квалитета и да је његова испорука била обустављена, те да су касније те количине биле замијењене са ђубривом стандардног квалитета.
Братић је рекао да ће на идућој сједници Владе РС бити утврђена откупна цијена пшенице овогодишњег рода и нагласио да ће за потребе робних резерви бити откупљиван само стандардни квалитет хљебног жита.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.