Деурић на челу бањалучког РУГИП-а?

Горан Маунага
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Деурић на челу бањалучког РУГИП-а?

Бањалука - В. д. директора Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове (РУГИП) Младен Ковачевић донио је рјешење којим је уважио приговор службеника Александра Деурића на рјешење о разрјешењу са дужности в.д. шефа Подручне јединице РУГИП-а Бањалука од 26. априла, које је донио бивши директор Тихомир Глигорић.

Деурић је разријешен јер је наводно Глигорића дезинформисао о појединим предметима, посебно "случају Аутопревоз" и враћен на послове које је обављао у Одјељењу за другостепени поступак РУГИП-а.

Фирма "Аутопревоз" продала је шест парцела на старој аутобуској станици у центру Бањалуке величине око 4,5 дунума фирми "Бењо реал естате" из Бањалуке иако траје судски спор за то земљиште између града и "Аутопревоза".

У саопштењу за јавност РУГИП-а, које је потписао Ковачевић, наведено је да је Деурић у приговору навео да бившем директору није достављао селективне информације о појединим предметима, а посебно у вези са "случајем Аутопревоз", те да није дезинформисао бившег директора.

- Деурић од стране бившег директора није примио ниједан писани или усмени захтјев у погледу давања података за предмете за које је заинтересована шира јавност, а посебно о "случају Аутопревоз" за који се не води ниједан поступак у РУГИП-у - навео је Ковачевић у саопштењу.

Наведено је да у евиденцији протокола не постоји писани захтјев за давање података у "предмету Аутопревоз", нити за било који други за који је заинтересована јавност, а чије је рјешавање у надлежности Пословне јединице Бањалука.

Ковачевић се приликом доношења рјешења позвао на Закон о републичкој управи и Закон о државним службеницима. Правници кажу да је доношењем тог рјешења прекршена законска процедура.

- На рјешење директора РУГИП-а којим се одлучује о радно-правном статусу, незадовољни државни службеник запослен у РУГИП-у, сходно Закону о државним службеницима, против таквог рјешења има право да поднесе жалбу Одбору државне управе за жалбе. Само та независна институција одлучује у другом степену по жалбама из тог домена - кажу правници.

Истичу да на такво рјешење није дозвољено подношење приговора као правног средства, а и да је дозвољено, о томе никако не смије да одлучује његов доносилац, у овом случају директор или в.д. директора РУГИП-а.

Само неколико дана након што је смијењен Деурић, Влада РС је прихватила Глигорићев мандат који јој је био стављен на располагање 19. марта.

Функција

Рјешење о уважавању Деурићевог приговора Ковачевић је донио 28. маја, а Деурић и даље обавља функцију начелника Одјељења за другостепени поступак РУГИП-а на коју је враћен након што га је смијенио Глигорић. Деурић јуче није одговарао на телефонске позиве, а ни Ковачевића нисмо успјели да питамо да ли ова његова одлука значи да ће Деурић бити враћен на претходно радно мјесто.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.