Фото: Дан ослобођења Требиња: Признања требињским факултетима
ТРЕБИЊЕ - Дан ослобођења Требиња у Првом свјетском рату обиљежен је данас свечаном сједницом Скупштине града на којој су заслужним појединцима уручена градска признања.
На данашњи дан 1918. године 14. пјешадијски пук Тимочке дивизије српске војске умарширао је у Требиње донијевши слободу након вишевјековне турске и аустроугарске окупације ових простора.
Обраћајући се на свечаној сједници, градоначелник Требиња Мирко Ћурић је рекао да је Велики рат са свим својим моралним и идеолошким вертикалама пао у сјену Другог свјетског рата, па се тако у колективној меморији народа, али и у науци, јавио “празан простор”.
Он је рекао да никад није утврђен тачан број жртава у злогласним логорима од Требиња преко Добоја, Ђера и Арада, као ни тачан број погинулих на разним фронтовима, као и да се мало зна да је и у Требињу постојао логор за Србе, претежно Требињце и Билећане.
Ћурић је навео да жртва свих оних који су од 1914. до 1996. године дали животе за слободу Требиња, обавезује све да граде много богатији и љеши живот у овом граду.
“То је њихов завјет, а наша обавеза”, навео је Ћурић.
Он је нагласио да је дошло вријеме да у Требињу буде основан историјски институт, јер је овај град мјесто дуге и богате историје, а томе доприноси и његов географски положај, поготово близина најважнијих архивских установа неопходних за научну дјелатност института.
Честитку поводом Дана ослобођења Требиња, упутио је и предсједник општине Херцег Нови Стеван Катић, који је истакао да ова два града повезује и овај битан догађај, када их је српска војска прије 102 године ослободила од окупације.
“Само народ који познаје и прихвата своју прошлост има здраве темеље да иде напријед у бољу будућност. Ваш град је одличан доказ за то. Оно што сте успјели да постигнете када је у питању развој Требиња представља примјер добре праксе за све сличне градове у региону”, навео је Катић.
На сједници су заслужним појединцима уручена градска признања за 2020. годину, а овогодишњи добитници “Повеље Града Требиња” су Академија ликовних умјетности и Факултет за производњу и менаџмент Требиње, док ће “Захвалница Града Требиња” бити додијељена Удружењу породица са проблемом стерилитета “Бебе”.
Декан Академије ликовних умјетности у Требињу Веселин Брковић захвалио се свима који су својим немјерљивим напором, одговорним стручним и посвећеним радом учинили да Академија и Факултет за производњу и менаџмент буду понос града, истичући да је са њима Требиње важан дио академске универзитетске заједнице.
Доктор Лилијен Ковач, која се у име Удружења породица са проблемом стерилитета “Бебе” захвалила на призњању, истакла је да је ово признање подршка истрајности у њиховом раду, доказ да су на правом путу, али и подстицај да иду даље како би Требиње било богатије за нове становнике.
Она је подсјетила да удружење обиљежило десет година постојања, да има чланство од 250 породица из Источне Херцеговине, а рођено је 138 беба.
Делегације Градске управе и Скупштине града положиле су цвијеће на требињска спомен-обиљежја жртвама и борцима свих ослободилачких ратова. /крај/мко/фото
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.