Први инвеститори у технолошком бизнис парку очекују се до краја године

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Први инвеститори у технолошком бизнис парку очекују се до краја године

Бањалука - Градоначелник Бањалуке Слободан Гаврановић и стечајни управник предузећа “Унис - ваљаоница хладно ваљане траке” Саво Шеваљевић потписали су данас у Бањалуци уговор о продаји имовине ове фирме у стечају за потребе изградње технолошког бизнис парка вриједан 6.550.500 КМ, преносе агенције.

- Ово је први корак у области стварања услова и бољег амбијента у Бањалуци за развој привреде у самом граду - оцијенио је Гаврановић након потписивања уговора.

Он је додао да би први инвеститори на локацији технолошког бизнис парка у Рамићима поред Бањалуке могли доћи до краја ове године.

Гаврановић је рекао да је град локацију бивше фабрике “Унис ваљаоница ХВТ” у Рамићима још прије четири године кандидовао као потенцијалну локацију за развој технолошког бизнис парка и индустријске зоне града Бањалука, нагласивши да план изводљивости за технолошки бизнис парк предвиђа запошљавање за око 6.500 људи.

Он је навео да ће број запослених зависити искључиво од врсте улагања инвеститора који ће доћи и садржаја дјелатности која ће се ту обављати, најавивши могућност развоја текстилне и металске индустрије.

- Од отварања стечаја, на самој пријави за куповину ове локације и имовине фабрике, град Бањалука се опредјељивао, без обзира на тежину ситуације, финансијске прије свега због економске кризе и њених посљедица, да се не може пропустити прилика, због чега се ушло у кредитни ангажман - рекао је Гаврановић.

Он је појаснио да се у складу са раније лицитираном цијеном град прије годину дана задужио нешто више од осам милиона те, да ће разлика средстава од 1,9 милион КМ бити усмјерена на адаптацију објекта и стварање претпоставке за бржи развој технолошког бизнис парка.

Гаврановић је истакао да има заинтересованих инвеститора из Њемачке, Италије и Аустрије, те да је реално очекивати да први инвеститори дођу на ову локацију крајем ове године.

- Прије свега, потребно је урадити примопредају имовине, укњижити је и евидентирати у пословним књигама града, због чега је формиран координациони тим који ће тај први посао урадити.Паралелно ће се, преко Градске развојне агенције и Одјељења за привреду, припремати читав пакет докумената којима ће се обезбиједити проходност, како да први инвеститори дођу на локацију коју купујемо - рекао је Гаврановић.

Шеваљевић је истакао да је задовољан што је коначно дошло до реализације овог уговора, наводећи да је пројекат технолошког бизнис парка рађен веома стручно, тако да ће будући инвеститори знати чиме располажу.

- Укључењем градоначелника у пројекат технолошки бизнис парк инвеститори добијају већу сигурност - рекао је Шеваљевић и истакао да се увидом у пројекат увјерио да ће у технолошком бизнис парку бити лоцирана потпуно еколошки чиста производња.

Шеваљевић је рекао да су измирене све обавезе, када је у питању повезивање радног стажа и плаћања према ПИО за бивше радницике „Унис ваљаоница ХВТ”.

- Сви су радници у потпуности добили виши исплатни ред, а са овим новцем који будемо данас добили до краја септембра биће у потпуности намирени и повјериоци - рекао је Шеваљевић.

Потписивању данашњег уговора присуствовали су предсједница одбора повјерилаца Драгица Шкрбић, нотар Ирена Мојовић, бивши директор „Унис ваљаоница ХВТ” Зоран Верић, шеф кабинета градоначелника Љиља Дабић, начелник Одјељења за привреду Раденко Комљеновић, директор Градске развојне агенције Ненад Рачић.

Потписивању су присуствовали и савјетник за привреду и корпоративно управљање Недељко Средић, шеф Одсјека за правна питања и прописе Новак Петраши и Јасминка Широњић, самостални стручни сарадник за послове заступањау Одсјеку за правна питања и прописе.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.