• Култура
  • Позориште

Златан Видовић за "Глас": Коначно се препознаје таленат и труд театара у Српској

Пише: Бранислав Предојевић 16.05.2025 15:08
Фото: Милан Пилиповић

Трећу годину заредом организујемо "Љубицу" и то је дефинитивна потврда тога да је позориште увијек потребно, да је култура потребна и, на крају крајева, потврда да је заиста јако добар тим окупљен око овог фестивала.

Рекао је ово за "Глас Српске" позоришни и филмски глумац Златан Видовић, такође и директор Градског позоришта Градишка, које већ трећи пут организује "Љубицу", Фестивал позоришта Републике Српске приређен у знак сјећања на прву професионалну глумицу у БиХ Љубицу Стефановић Лазић (1888 - 1946). Треће издање "Љубице" биће одржано од данас до 23. маја у Културном центру Градишка, на сцени Градског позоришта Градишка, а Видовић истиче да је кључни мотив ове манифестације фокус на позоришну сцену Републике Српске.

- Иза фестивала стоји мала, али одбрана екипа људи који воле позориште, прије свега ентузијаста који су уз помоћ Градске управе Градишке, ресорног Министарства културе, Кабинета предсједника Републике Српске и свих осталих институција које су схватиле значај оваквог једног фестивала и значај децентрализације културе унутар Републике Српске, створиле фестивал који је први пут окупио сва професионална позоришта из Републике Српске на једном мјесту. Фестивал гдје колеге имају прилику да виде рад других колега, да се друже кроз разне радионице, кроз мастеркласове. Комплетан колектив Градског позоришта Градишка јако је поносан на то. Ми смо једно мало позориште, релативно ново, и организовати један фестивал, који траје седам дана са свим попратним садржајем, јесте велики залогај, међутим, некако уз помоћ доброг тима успијевамо да то изгурамо на понос Градишке и на понос читаве позоришне сцене Републике Српске - јасан је Видовић.

Фестивал ће бити отворен копродукцијском представом Народног позоришта Источно Сарајево и Градског позоришта Градишка "Terra incognita", а на завршној фестивалској вечери, у част награђенима, биће игран комад "Френки и Џони" у извођењу Слободе Мићаловић и Игора Ђорђевића.

Такмичарски програм почиње друге фестивалске вечери, а селекторка Слађана Зрнић у њега је уврстила комаде "Стаклена менажерија" Народног позоришта Источно Сарајево, "Швабица" Народног позоришта Републике Српске, "Брачно савјетовање" Градског позоришта "Јазавац" Бањалука, комедију "Ометена у развоју" Градског позоришта "Семберија" из Бијељине и "Лет изнад кукавичијег гнијезда" Позоришта Приједор. Видовић каже да мора у име организатора максимално похвалити селекторку за уложени труд и више него занимљив и квалитетан програм.

- Слађана Зрнић, првакиња Народног позоришта Републике Српске, била је селектор овогодишње "Љубице" и дословно је окупила све најбоље што је било у претходној сезони у Републици Српској. Иако смо мала сцена, са шест професионалних театара: Позориште Приједор, ГП "Јазавац", Народно позориште Републике Српске, Позориште "Семберија", Народно позориште Источно Сарајево и, наравно, ГП Градишка као домаћин који учествује у ревијалном дијелу програма са комадом "Френки и Џони", у којем играју  Игор Ђорђевић и Слобода Мићаловић, а сви знамо, наравно, истоимени филм са Мишел Фајфер и Ал Паћином. Важно је да публика има шта да види, да људи схвате да позоришта постоје у мањим срединама и да је позориште, у ствари, оно што сублимира читаву енергију нас позоришних и филмских радника без обзира на то гдје живимо - каже Видовић.

Име фестивала јасно говори да је театарска традиција на обалама Саве далеко старија него што се лаички мисли, али, како Видовић истиче, од славне прошлости се не живи, већ се на њеним темељима у садашњости гради темељ њене будућности.

- Имамо ове године на фестивалу класичну драмску литературу као што је "Швабица", имамо ту и "Лет изнад кукавичијег гнијезда", комад који сви знамо по филму,  али и по овој сјајној поставци Позоришта Приједор. Ту је, наравно, и Бијељина са својом комедијом "Ометена у развоју",  која је једна врхунска хумористичка игра која говори о свим нашим манама у друштву. Значи, гледаћемо све, од класичне литературе до модерног позоришта. Слађана, осим што је одабрала сјајне комаде у театарском смислу, одабрала је и важне представе које говоре о аномалијама у нашем друштву, а опет су некако и забавне и едукативне и мислим да ће публика у Градишци имати прилику да ужива у различитим жанровима, у сјајним изведбама глумаца и надахнутим режијама тих представа - додаје Видовић.

Новина овогодишњег фестивала су радионице, које држе познати режисери попут Немање Ћеранића или композитори попут Петра Билбије, што је, по ријечима Видовића, плод жеље да се фестивал сваке године обогати новим садржајем. 

- Одлучили смо ове године да проширимо фестивал и на друге сфере, тако да ћемо имати радионице. Немања Ћеранић, филмски редитељ, држаће радионице о филмској режији у просторима Аудио-визуелног центра Републике Српске. Такође ћемо имати и глумачке радионице. На Академији умјетности у Бањалуци моја маленкост, Џек Димић и Саша Торлаковић, који су и чланови овогодишњег жирија на фестивалу, држаћемо радионице за студенте глуме и све оне који буду заинтересовани. Петар Билбија ће у Кући Милановића држати радионицу о стварању филмске и позоришне музике, тако да смо припремили амбијентални приступ и заиста смо се трудили да обухватимо што шири опсег интересовања. Ту ће бити изложбе и свирке као и сваке године - додаје Видовић.

Један од најзапосленијих глумаца у српском глумишту сплетом околности данас игра нешто мање у позоришту, али из позиције умјетника али и директора Позоришта Градишка, он истиче да позоришна сцена у Српској храбро корача у добром смјеру.

- Ствари се заиста помјерају напријед. Имамо новоосновано Народно позориште у Источном Сарајеву, већ искусне сцене у Бањалуци, Приједору и Бијељини, надам се да ће ускоро и Требиње имати своју сцену, такође и Добој, имамо доста аматерских група, доста студентских представа. Позоришна мрежа Републике Српске се шири и коначно се препознаје таленат, труд и ентузијазам људи који долазе са Академије умјетности у Бањалуци, а који постају носиоци позоришног и културног живота у Републици Српској - каже Видовић.

Иако посљедњих година због филмских, телевизијских, али и организационих обавеза у Градишци игра мање у театру, он нема дилеме о значају позоришта за њега као глумца, али и човјека.

- У претходних пар година много више играм на филму и једноставно нисам могао да радим у позоришту као што сам прије радио. Прије тога сам много, много радио у позоришту и имао сјајне сарадње са великим редитељима, са својим колегама глумцима и позориште је нешто што је за глумца највећи полигон. Мени је некако, не могу рећи криво,  све се то некако намјешта судбински, али имам и даље своје представе на репертоару НПРС, као и представу "Сцене из брачног живота" са Тамаром Крцуновић која је представа ГП Градишка и тако даље. Радим овдје у Градишци и за позориште ће увијек бити времена и мјеста у мом животу и увијек ћу се радо враћати у позориште, јер све што је мене обликовало као глумца и човјека суштински је проистекло из породице и позоришта - истиче Видовић.

ФИЛМ

Изван активности у вези са организацијом "Љубице", Видовић је ових дана био заузет снимањем филма "Рука правде" у чију је продукцију умијешан и као глумац и као копродуцент.

- "Рука правде" ће сигурно бити један од најзначајнијих филмова који су код нас снимани у посљедње вријеме. Наиме, ријеч је о филму који говори о Благоју Јововићу, човјеку који је пуцао на Анту Павелића и који га је пронашао у Буенос Ајресу. Обичном човјеку који се сам, уз помоћ свог кума Јакова Јововића, кога ја тумачим, усудио да изврши један одважан задатак не би ли нашао неку правду за све жртве Павелићевог режима. И куриозитет је да је продуцентска кућа "Козара филм", чији сам ја члан, копродуцент овог филма. Наиме, Аудио-визуелни центар Републике Српске је подржао овај филм у мањинској  копродукцији и, ето, Република Српска ће имати ту част да учествује у једном оваквом, могу слободно рећи, јако, јако национално  значајном филму, који је темом на много начина везан за ове наше просторе - рекао је Видовић.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.