Фото: Колекција хорор прича "Јаловишта": Страва и ужас у руралном окружењу
НОВИ САД - Након збирке прича "Враговести" књижевник Милан Ковачевић је објавио и другу колекцију хорор прича, под злослутним насловом "Јаловиште".
Збирку чини шест новелета смјештених у забаченим, руралним крајевима изнуреним мучном, тјескобном атмосфером и свеприсутним осјећајем злокобности и изолације. Мрачне, атмосферичне и тематски разноврсне приче крећу се од руралног и психолошког хорора па све до материјалне страве. Истичу се специфичним спојем високог књижевног стила и прљаве естетике хорор филмова Б-продукције, што збирци даје изразиту аутентичност и препознатљив тон.
Књига садржи приче "Где ђаво одмара крила" (прича објављена у Књижевној фантастици 11), "Кроз очи мртвога", "Представа", "Смрад искупљења", "Козје стазе" и "Само месо" и поговор "Прошлост као грех", који је написао писац и публициста Дејан Огњановић.
Према Огњановићевим ријечима читалац већ након двије прочитане приче из "Јаловишта" увиђа да међу њима постоји повезаност, али не у смислу понављања истог обрасца или клишеа, већ у осјећају да припадају истом свијету, истој поетици, истом унутрашњем поретку.
- Другачије су ту поставке заплета, од приче до приче, другачији су ликови, локације, па чак и приступ, језик, угођај у њима: неке су споре, меланхоличне, горкослатке, сетне, друге су беспоштедни палп, с акцијом, крвопролићем и гнусобом, али и са ставом. Било да преовладава монолошка интроспекција или екстровертни, бритки дијалози, оне никада не западају у монотонију или понављање. Поврх тога, иза свега стоји - да ли да кажем костур? Па да, један исти тематско-значењски костур, који би могао да се сведе на идеју прошлости као греха - записује Огњановић у уводном дјелу опширног поговора.
Милан Ковачевић наглашава да су приче сабране у "Јаловишту" личније и квалитетније од оних из претходне збирке.
- Ако сте волели "Враговести", овде ћете наћи нешто зрелије, чвршће и дубље - рекао је Ковачевић. Књига садржи 270 страница и рађена је у тврдом повезу.
ИЗДАЊЕ
Збирка "Јаловиште" је објављена као ауторско издање и уз етикету хорор фанизина "Црнословља".
Уредници издања су Дејан Огњановић и Дејан Склизовић. Дизајн корица урадио је Милан Симић, а поред њега унутрашње илустрације потписују: Милош Пујић, Дејан Склизовић и Randy Allende.
Збирка може да се наручи директно од аутора или преко "Фејсбук" странице "Црнословља", односно, и-мејла [email protected], по цијени од 1.500 динара (са урачунатим поштанским трошковима).
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.