Боро Капетановић најавио опроштајну књигу: Сигурно нећу више писати

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Срна

ПРИЈЕДОР - Програмом под називом "Вече лауреата", који је посвећен Бори Капетановићу, добитнику награде "Скендер Куленовић - Књижевни вијенац Козаре", у Приједору су завршени 53. Књижевни сусрети на Козари.

Вече је одржано у Галерији "Сретен Стојановић", а о књижевном опусу Боре Капетановића говорио је Горан Максимовић, предсједник овогодишњег жирија сусрета.

- Ријеч је о изузетном пјеснику који ствара већ дуже од 50 година, који на неки начин обједињује поетику живота са поетиком музике, поезије и читаве књежевности и у том споју рађа се непоновљива поезија која је јединствена по много чему, а највише по искрености, снажним емоцијама, доживљају живота, љубави за поезију и за српски народ - рекао је Максимовић, професор на Филозофском факултету Универзитета у Нишу.

Он је изразио задовољство што је још једном био у прилици да буде дио Књижевних сусрета на Козари и да ужива у дружењу са пјесницима , као и домаћинима ове престижне манифестације.

Боро Капетановић је на вечери, организованој њему у част, говорио изабране циклусе своје поезије који су чиниле љубавне, патриотске, родољубиве и животне теме.

- Ја углавном бесједим поезију, обраћам се пјесмама, тако идем кроз своју поезију, а има ту и прозе и хумора и углавном је то нешто што је стварносно. Значи, престихавао сам живот, само га мало дотјеривао на књижевни неки језик, преводио ове наше свакодневнице - рекао је Капетановић новинарима.

Он је додао и да сматра да је након толико година стварања , на неки начин завршио свој поетско-прозни опус.

- Остала ми је још једна нова књига, могу чак и наслов рећи јер је већ завршена – „Оморина над калдрмама“, гдје се практично опраштам од писања поезије и сигурно нећу више писати јер сам се исписао. Биће ту и један опроштајни циклус стања у нашој књижевности, али кроз поезију и то ће бити опроштајна књига - изјавио је Капетановић.

Учесници овогодишњих 53. Књижевних сусрета на Козари били су еминентни пјесници из Србије и Републике Српске - Милован Марчетић, Енес Халиловић, Жељка Аврић, Невена Витошевић, Спасоје Јоксимовић, Александра Чворовић, Предраг Бјелошевић и Валентина Милачић.

 

Организатор и генерални покровитељ 53. Књижевних сусрета на Козари је град Приједор, саорганизатори градови Бањалука, Градишка и Лакташи, те општине Србац, Костајница, Нови Град и Козарска Дубице, а спонзор Арцелор Митал Приједор. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.