Аутопортрет Фриде Кало продат за 54,7 милиона долара

Г.С.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Аутопортрет Фриде Кало Фото: Taнјуг/АП | Аутопортрет Фриде Кало

ЊУЈОРК - Аутопортрет мексичке сликарке Фриде Кало продат је за 54,7 милиона долара, чиме је постао најскупље дјело умјетнице икада продато на аукцији, пише "CNN".

Слика "Ел суењо (La cama)" достигла је рекордну цијену на аукцији куће "Сотби" у Њујорку, надмашивши претходни рекорд који је држала америчка умјетница Џорџија О'Киф са дјелом "Jimson Weed/White Flower No.1", продатим за 44,4 милиона долара 2014. године.

Калино надреалистичко дјело, процјењено на између 40 и 60 милиона долара, понудио је на продају приватни колекционар. 

Још један њен аутопортрет, "Diego and I", продат 2021. године такође у кући "Сотби", претходно је био друго најскупље дјело умјетнице и најскупље дјело латиноамеричке умјетности, али га је нова продаја потиснула на друго мјесто међу латиноамеричким дјелима и треће међу дјелима умјетница.

Слика, која није била јавно приказана готово 30 година, претходно је приказана у Лондону, Абу Дабију, Хонг Конгу, Паризу и Њујорку. 

На њој је приказана Кало како лежи на кревету који лебди на блиједоплавој позадини, са зеленим лозама које обавијају њено тијело и скелетом окаченим изнад ње, који држи букет сувог цвијећа.

Мотив кревета био је чест у Калином раду, јер је велики дио живота провела у кревету због хроничног бола након тешке саобраћајне несреће и бројних операција. 

Током опоравка, породица јој је поставила штафелај и огледало изнад кревета како би могла да слика у лежећем положају. 

Дјело је настало 1940. године, када се Кало поново удала за Дијега Риверу.

Слика је продата као дио приватне колекције "Exquisite Corpus", која је обухватила више од 80 надреалистичких дјела, укључујући радове Ренеа Магрита и Салвадора Далија.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.