Фото: Уступљена фотографија
| Мјесто несреће и страдали супружници Хршум
ИСТОЧНО САРАЈЕВО - Завршним ријечима оптужбе и одбране данас је у Окружном суду у Источном Сарајеву окончано је поновљено суђење Амиру Кујовићу из Сарајева кога терете да је скривио саобраћајну несрећу у којој су 11. августа 2020. на путу Пале–Љубогошта, погинули супружници Данијела и Дарио Хршум из Пала. Пресуда ће бити изречена 4. новембра.
Кујовић је у мају 2022. осуђен на осам година затвора, али је Врховни суд Републике Српске укинуо ту првостепену пресуду. Случај је враћен на поновљено суђење.
Данашњим завршним ријечима тужилаштва и одбране поступак је окончан.
Милош Драговић, отац покојне Данијеле Хршум, обратио се суду у емотивном говору, тражећи правду за своју кћерку и зета. У потресном писму, прочитаном у судници, Драговић је описао бол породице и утицај трагедије на бројне блиске породице.
- Часни суде ја сам отац погинуле Данијеле Хршум и дјед дјеце која су у овој несрећи остала без оба родитеља - без мајке и без оца. Моја кћерка и мој зет тога дана нису ишли у провод, нису ризиковали, нису чинили ништа погрешно. Само су били на путу, враћали су се кући - и никада нису стигли. Од тог дана, наш живот, као и животи свих породица које су с њима биле блиско повезане, промијенио се из темеља. Два дјетета, тада још млада, преко ноћи су остала сирочад. Свако јутро почиње питањем без одговора, а свако вече завршава тишином коју ништа не може испунити - навео је Драговић.
Како је додао, његови супруга и он, стари људи, сада брину о њима и дају им све што могу - љубав, пажњу, дом, али родитеље им не могу вратити.
- Ова трагедија није погодила само нашу породицу. Више од 30 породица - родбина, пријатељи, кумови, комшије и сви који су познавали Данијелу и Дарија - и данас носе посљедице тог дана. То су људи који су заједно с нама пролазили кроз тугу, неправду и године чекања. Сви они данас прате овај поступак и вјерују да ће правда бити једнака за све, без обзира на то ко је на оптуженичкој клупи. Њихов бол и њихова вјера у судску истину нису мањи од нашег. Зато ова пресуда неће бити важна само за нашу породицу, већ и за цијелу заједницу која у овом случају види огледало вриједности и повјерења у државу и закон - истакао је Драговић.
Даље је навео да је окривљени, према налазима вјештака, својим возилом, под дејством алкохола, прешао у супротну траку.
- Није било никаквог оправдања: ни техничког квара, ни препреке, ни више силе. Узрок је био искључиво у његовом поступању, у његовој непажњи - можда и у нечему још тежем. Постојали су и трагови сумње да је био под дејством наркотика, али су ти докази нестали. Нестали су из списа, али не и из истине, нити из наше боли - нагласио је Драговић.
Напоменуо је да "окривљени током свих ових пет година и два мјесеца никада није показао трунку емпатије, нити изразио жаљење".
- Чак је, 21. децембра 2021. године, током суђења у овој судници - заспао. То довољно говори о његовом односу према ономе што је учинио и према нашој патњи. Часни суде, ми као породица не тражимо освету. Тражимо само правду да се живот моје кћерке и мог зета не заборави. Да се зна да неко ко тако грубо погази саобраћајна правила и у једном тренутку непажње уништи породицу, мора сносити одговорност - истакао је Драговић.
Драговић је у свом обраћању позвао суд да изрекне максималну казну, наглашавајући да ова трагедија не смије остати само број у статистици, већ опомена да се сличне несреће не понове.
На крају је прочитао имена породица погођених трагедијом: Хршум, Драговић, Кунтош, Кошутић, Огњеновић, Перовић, Божовић, Томић, Гашановић, Брезо, Узелац, Каблар, Радановић, Хелета, Драшковић, Елез, Витковић, Гаговић, Мухаремовић, Биљановић, Зорић, Савић, Вишњевац, Вјештица, Петров, Ракић, Церовина, Терзић, Вујичић, Пејић, Гутаљ, Малетић, Мудринић, Тодоровић.
Трагична несрећа у којој су погинули Данијела и Дарио Хршум догодила се 11. августа 2020. године на магистралном путу Пале - Љубогошта.
У оптужници се наводи да је Кујовић, без важеће возачке дозволе, управљао "Мерцедесом ГЛЦ 350", власништво Б.А. и био је под утицајем алкохола са концентрацијом од 0,41 г/кг.
Брзину није прилагодио условима пута и возио је 75км/ час на мјесту гдје је ограничење 60км/х, иако је безбједна брзина била до 49 км/час, с обзиром на услове. Возило није држао уз десну ивицу ивицу коловоза, већ је прешао у лијеву траку намијењену за саобраћај из супротног смјера.
- Свјестан да тако може угрозити јавни саобраћај и довести у опасност живот људи Кујовић је на то пристао и изгубио могућност да избјегне саобраћајну незгоду. Предњим дијелом возила ударио је у ”ауди А3” којим је управљао Дарио Хршум, крећући се из Љубогоште према Палама. Усљед удара "ауди" је слетио с коловоза и у њему су погинули Дарио и Данијела Хршум- наводи се у опутжници.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.