Суђење “врачарцима”: Качаревић тврди да није “намјестио” Шарца

Танјуг
Foto: Република.рс

БЕОГРАД - У Специјалном суду у Београду данас су оптужени припадници организоване криминалне групе “врачарци” почели са изношењем одбране поводом оптужби за три тешка убиства и шест покушаја тешких убистава.

Током првог дијела данашњег суђења детаљно су одбрану изнијели Недељко Тодоровић, Лука Церовић, Милош Миљановић, Александар Милошевић, Александар Неумовски, Владан Микетић, Владимир Ковачевић, Вук Урсулов и  Дарко Малетић. 

Након паузе је детаљну одбрану изнио Ђорђе Кнежевић који је навео да није учествовао у убиству Александра Шарца и покушају убиства Самира Дивљановића, као да их ни не познаје. 

Кнежевић је ипак рекао да је на дан убиства Шарца био у тржном центру у којем је он и убијен, јер је како тврди требало да се састане са познаником ради куповине одређене количине дроге.

Договор је био да се састану у гаражи али како тврди Кнежевић, он је каснио 15 минута и није успио да пронађе познаника, због чега је изашао из гараже да га позове, па се опет вратио назад у гаражу.

За убиство је, како је навео, сазнао тек увече када је стигао кући, а није хтио да каже ко је познаник са којим је требало да се састане јер је у питању била дрога.

Иво Букљаш је кратко негирао кривицу као и оптужени Јован Бошњак који тврди да није могао да изврши кривична дјела која су му стављена на терет јер је у том периоду био у иностранству и у притвору.

Никола Качаревић, који је оптужен да је свог пријатеља Шарца на дан убиства намамио у тржни центар гдје је он убијен, такође је негирао кривицу и детаљно испричао шта се на дан убиства дешавало. 

Качаревић тврди да је њега Шарац прво ујутру позвао на доручак, а потом и око 14 часова када га је позвао да дође до тржног центра, на шта је Качаревић пристао и отишао тамо са Марком Божовићем.
Са Шарцем су провели око два и по сата, након чега се Качаревић, како тврди, упутио ка стану са Божовићем и још једним пријатељем, по ранијием договору да монтирају ормар.

Качаревић је рекао да док је он био са Шарцем, његова супруга Тамара Ђурић је била са Шарчевом супругом на пићу или ручку.

Он је навео да је Марка Божовића  позвала другарица и јавила му да је Шарац рањен, а онда је његова супруга Тамара Ђурић звала Шарчеву супругу која је кроз плач рекла да је он рањен.

Убрзо након тога је полиција ушла у стан у којем је Качаревић како тврди живео са супругом и одвели су га у станицу, где је он дао детаљну одбрану.

Качаревић тврди да се са Шарцем дружио од 2008. године и да су били нераздвојни, док је Вушовића упознао на издражавању казне у затвору.

“Велика неправда је што седим на оптуженичкој клупи, а убијен ми је друг “ навео је Качаревић и поновио да није био члан неке криминалне групе.

Лазар Илић који се терети као директни извршилац убиства Шарца, а који се налази у притвору у Црној Гори је у свом исказу, који је дао у том притвору, негирао је кривично дело за које се терети и истакао да није био члан криминлане групе.

Марко Дракула тврди да јесте ставио експлозив испод аутомобила Лазара Вукићевића, али је као разлог навео да је био љут на њега због његове “бахате и насилничке вожње”.

Дракула тврди да је сачекао да се Вукићев удаљи од аутомобила и водио рачуна да нико од грађана или других аутомобила нема око Вукићевићевог “поршеа”, када је активирао експлозив.

Он је навео да је тада добацио Вукићевићу да је остао без “поршеа”.

Марко Тацић је такође негирао да је био члан криминалне групе, наводећи да није учествовао у убиству Александра Шарца ни у поклушају убиства Лазара Вукићевића.

На следећем суђењу које је заказано за 9. априла остали оптужени ће изнијети одбрану након чега ће бити саслушани и оштећени. 

На почетку данашњег суђења предсједница судског вијећа је одбила приједлог одбране да се из доказа издвоји цјелокупна документација са криптоване апликације “Скај” прибављена путем међународне правне помоћи из Француске.

Одбрана је тражила и издвајање из доказа одређене извјештаје МУП-а, што је судија такође одбила.   

У овом предмету оптужено је укупно 45 особа, док се у одсуству суди 17 , међу којима су и вође групе Никола Вушовић, Радоје Звицер и Урош Пиперски.

Вушовић и Звицер су у бјекству због чега им се суди у одсуству.

Група се терети за убиства 20. марта Александра Халабрина, 10. септембра Драгана Ристића, и 17.октобра 2020. године Александра Шарца.

Покушаји убистава извршени су 7. октобра на сада покојног Лазара Вукићевића, 29. децембра 2019. године на Самира Дивљановића, 11. маја 2020. на Милоша Ниловића, 27. новембра 2020. године на Андрију Зарића као и на Арсенија Стефановића 1. фебраура 2021. године.

Звицер и Вушовић терете се и да су од 2019. до 2022. године организовали групу, чији припадници су између осталог цијанидом покушали да отрују Страхињу Савића који се налазио у притвору у Црној Гори и био је спреман на сарадњу са истражним органима те државе.
У овом поступку Савић је и оштећени и оптужени.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана