
БАЊАЛУКА - Спор о имовини прњаворског "Рибњака", који је већ пету годину у стечају, требало би да буде окончан до средине ове године, а тиме и питање власничке структуре овог предузећа којe има перспективу на тржишту с обзиром на оскудан тов рибе у Републици Српској.
Рекао је то за "Глас" стечајни управник "Рибњака" Прњавор Радомир Предојевић наводећи да је комплетна 2024. година протекла у ишчекивању окончања судског спора.
- Без рибе смо остали крајем 2023. године, када је био посљедњи излов. Тада је све стало што се тиче производње. Такође, ништа се не дешава ни по питању стечајног поступка, а тако ће и остати све док се не ријеши спор којим је Правобранилаштво РС затражило да се преиспита власништво над имовином предузећа. Очекујем да ове године, односно до краја љета, дође до коначног расплета како бисмо знали у ком смјеру ће предузеће даље ићи, каква га судбина чека – рекао је Предојевић и подсјетио да је посао вјештачења имовине повјерен Републичкој управи за геодетске и имовинско-правне послове у Прњавору.
Он сматра да ће објекти, односно водене површине које служе за тов рибе, припасти привредном субјекту, то јест "Рибњаку", док би пољопривредно земљиште могло поново припасти Републици Српској.
- Ако комплет предузеће пређе у државну својину, Влада ће одлучити шта ће и како даље, односно да ли ће организовати производњу. То би било нормално и очекивано, јер је ово врло перспективно и квалитетно предузеће. Ако припадне "Рибњаку", у овом случају стечајном дужнику, ми ћемо располагати имовином. Имамо повјериоце које треба намирити - казао је Предојевић.
Према посљедњој процјени, рађеној прије четири године, Предојевић каже да је вриједност имовине "Рибњака" била око десет милиона КМ.
- Ни сада та вриједност није ништа мања. Истина је да нема рибе у водама, али имовина се одржава, вегетација није површине узела под своје. Све је у функционалном стању. Нон-стоп нам надлежни органи долазе, надзиру, гледају, а ми све држимо под контролом и са циљем да вриједност не опада – навео је Предојевић.
Стечај над прњаворским "Рибњаком" отворен је половином 2020. године и то након што су предузећу, које је било акционарско, дуже вријеме били блокирани рачуни и нису измириване обавезе према повјериоцима и држави.
Након отварања стечаја Правобранилаштво је покренуло спор у вези са власништвом над имовином, а Виши привредни суд у Бањалуци је средином 2021. године забранио продају имовине "Рибњака" у стечају, због чега до сада није одржана ниједна лицитација.
"Рибњак" се простире на око 860 хектара површине подијељене на 22 рибњака и 12 зимовника, гдје се чува изловљена риба.
Имовину "Рибњака" тренутно одржава шест радника према којима су, тврди Радомир Предојевић, од покретања поступка стечаја измириване све обавезе изузев у прошлој години када није било прихода од излова.
- На почетку стечајног поступка дио рибњака смо издали у закуп "Рибарству Марјановић" које се бави порибљавањем и изловом. Договор је да наши радници, који одржавају комплетну имовину рибњака, помажу и закупцу који их плаћа. Тако да су радници колико-толико збринути, односно имају некаква примања. Окончањем судског поступка очекујем да коначно буду ријешена и потраживања радника из ранијег периода - казао је Предојевић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.